Formánek v ČT: Přerovská Komuna byla památkou pouze revoluční

Vložil
ČTK
20.02.2007 11:45
Praha

Praha - Přerovský spolkový dům zvaný Komuna byl prohlášen památkou na základě hodnot čistě revolučních, prohlásil dnes v České televizi bývalý první náměstek ministerstva kultury František Formánek. Jiný historický význam prý objekt zřejmě neměl. Dům, který by mělo nahradit obchodní centrum, dělníci zdemolovali. Formánek se angažoval ve prospěch zrušení památkové ochrany, o což zřejmě stál i vlastník budovy. Ministerstvu kultury se již rozhodnutí nepodařilo zvrátit.

    "Tehdy v roce 1963 byla prohlášena Komuna památkou z důvodů revolučních. Myslím, že tyto hodnoty, nebo tento způsob, už pominuly," řekl Formánek v pořadu Události, komentáře České televize.
    Připustil, že ani on s demolicí nesouhlasí. "Jako občan a jako architekt bych byl vždy pro zachování té stavby," řekl Formánek. Dům podle měl být vyškrtnut ze seznamu památek, ale ne zdemolován. Budova měla být podle studií součástí nějakého většího celku, což by nebylo možné, kdyby byla památkově chráněna, prohlásil.
    Dělnický dům z počátku 20. století byl střediskem stranického života, proletářské tělovýchovy, kulturních, divadelních a hudebních složek strany v přerovském okrese. Podnět na zrušení památkové ochrany přerovského spolkového domu padl již jednou, v roce 1996. Tehdy se argumentovalo tím, že jde o památku dělnického hnutí, a proto je třeba ochranu zrušit. Ministerstvo ale uvádělo, že je to také zajímavá architektura důležitá pro region. Po deseti letech přišel podnět znovu a památková ochrana byla zrušena.
    Formánkovo jméno je známé hlavně jako důvod rezignace ministryně kultury Heleny Třeštíkové - nechtěla jej zpět do úřadu angažovat jen na základě politických dohod. O Formánkovi se také spekuluje jako o člověku, který prostřednictvím dvou sociálně demokratických poslanců zajistil vládě Mirka Topolánka (ODS) důvěru sněmovny. Jeden z nich, Miloš Melčák, byl podle informací ČTK tím, kdo bývalému ministrovi kultury Vítězslavu Jandákovi (ČSSD) Formánka do ministerského úřadu doporučil. Architekt Formánek do té doby působil jako politický analytik, v 90. letech založil a vedl politologické periodikum Parlamentní zpravodaj.
0 komentářů
přidat komentář