Firmy i instituce směřují z centra Prahy na kraje metropole

Vložil
ČTK
28.01.2008 16:35
Praha

Praha - Firmy i státní instituce se čím dál častěji stěhují z  budov ve středu Prahy do nových sídel dále od centra metropole. Některé si nechaly postavit vlastní budovy, jiné jdou do pronájmu. Nová sídla se většinou nacházejí poblíž stanic metra nebo dopravních tepen, vyplývá ze zjištění ČTK.
    Na počátek července plánuje stěhování pod jednu střechu do nového kancelářského komplexu na Kavčích Horách například stavební spořitelna a pojišťovna Wüstenrot. "Prozatím sídlíme ve třech budovách na pražském Smíchově a sestěhováním všech zaměstnanců do jedné budovy zefektivníme náš provoz," řekl člen představenstva Wüstenrotu Pavel Pektor.
    "V souvislosti se stěhováním do nové budovy na Kavčích horách se uvažuje o prodeji budov na pražském Smíchově, jejímiž je Wüstenrot vlastníkem," dodal další člen představenstva spořitelny Ivo Sebera.
    Podobnou změnu plánuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Ještě letos chce nabídnout developerským firmám svých 11 budov v centru Prahy výměnou za nové centrální sídlo na okraji města pro zhruba tisícovku úředníků z podřízených organizací ministerstva. Ministr Martin Říman již dříve uvedl, že za současné budovy úřadu by státní pokladna měla získat více, než kolik bude stát novostavba.
    Mezi nejznámější případy, kdy si firma pro sebe nechala vybudovat nové sídlo, patří ČSOB. Banka prodala v centru Prahy budovy za 3,2 miliardy korun, nové sídlo postavené firmou Skanska v pražských Radlicích ji stálo 2,7 miliardy. Nastěhovala se do něj v  dubnu loňského roku.
    Budova ČSOB, která je podle některých hodnocení jednou z ekologicky nejšetrnějších v celé Evropě, má celkovou plochu 82.000 metrů čtverečních. To odpovídá zhruba třetině Václavského náměstí.
    Na pořízení nové budovy Českého statistického úřadu ve Strašnicích padlo ze státního rozpočtu v roce 2004 přes 829 milionů korun. Prodejem původního sídla v  Karlíně získali později statistici 371 milionů.
    Některé firmy mění jen nájem za nájem. To je třeba případ společnosti T-Mobile, která se z pronajatého sídla ve středu metropole přestěhovala do pronájmu nedaleko stanice metra Roztyly.
    Stěhování z vlastního sídla do nájmu plánuje stavební společnost Skanska. Na konci letošního roku změní adresu z Kubánského náměstí na Opatov Park v Praze 11. Opatov Park staví developerská společnost Sekyra Group.
    "Naše dosavadní tři samostatné budovy na různých místech Prahy už nesplňovaly požadavky na moderní pracovní prostředí a neumožňovaly ani efektivní rekonstrukci," řekl již dříve generální ředitel společnosti Skanska Zdeněk Burda. Nynější budovy Skanska nabídne k prodeji.
0 komentářů
přidat komentář

Související články