Finanční krize zastavila výstavbu Nové Karoliny v Ostravě

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
12.11.2008 13:15
Ostrava

Ostrava - Celosvětová finanční krize se významně dotkla i  města Ostravy, kde musejí být dočasně zastaveny některé práce na Nové Karolině, která se má stát novou částí centra města. V první etapě jednoho z největších městských projektů v Česku se zatím bude pokračovat pouze ve výstavbě administrativní budovy. Budování obchodního centra a dalších staveb je na neurčitou dobu pozastaveno. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS). Město se však neobává, že by projekt dopadl neúspěšně. Developerskou soutěž na zástavbu bývalé koksovny vyhrála společnost Multi Development.
    "Představitelé společnosti nás informovali o tom, že mají problém se zabezpečením peněz na výstavbu první etapy. Jednání, která dosud vedli, byla přerušena a očekává se jejich zahájení," uvedl Ženatý. Dodal, že Multi Development počítá s tím, že banky začnou půjčovat peníze ihned po stabilizování stávající situace. "Jestli to bude měsíc, dva nebo tři, neumí říct ani oni, ani my," uvedl Ženatý. První etapa měla být dokončena v roce 2010, město zatím se zástupci společnosti nejednalo o případných postizích za nedodržení smlouvy. Ženatý připustil, že s ohledem na finanční krizi by město mohlo být k nedodržení termínu shovívavější. "Je to zdravý projekt, problém je jenom v tom, že banky sedly na peníze a nechtějí je půjčovat," míní Ženatý.
    Ředitel společnosti Multi Development pro ČR Luboš Kočí v prohlášení pro média uvedl, že v celé Evropě jsou developerské společnosti nuceny přehodnocovat své plány a aktivity pro nejbližší období. "Tato situace se nemohla vyhnout ani developerským projektům v Ostravě. Důvodem je prakticky zamrzlé prostředí finančních trhů, které se projevuje velkou pasivitou finančních institucí a neochotou aktivně se zavázat k projektovému financování," uvedl Kočí s tím, že práce budou přerušeny pouze na nejnutnější dobu. Pokračovat se zatím bude jen ve výstavbě administrativní části první etapy Nové Karoliny, na níž společnost spolupracuje s Passerinvest Group.
    Kočí přitom ještě na říjnové tiskové konferenci společnosti tvrdil, že se neobává toho, že by současná ekonomická krize projekt Nové Karoliny ohrozila. "Nemyslím si, že by to na tento projekt mělo jakýkoliv vliv. Projekt zajištěný je, my v něm pokračujeme a zatím nemám jediný důvod se domnívat, že by byl nějak ohrožen," řekl tehdy ČTK Kočí.
    V první etapě za zhruba sedm miliard korun, s jejímž dokončením se počítá v roce 2010, má vyrůst obchodně-zábavní centrum, bytový dům i  administrativní komplex. V plánu je i vytvoření centrálního náměstí a rekonstrukce dvou historických budov - Elektrocentrály a Ústředny.
    Nová Karolina má vyrůst na ploše 32 hektarů, a měla by tak být více než sedmkrát větší než pražské Václavské náměstí. Celkem má vzniknout 97.000 metrů čtverečních maloobchodních prostor, 67.000 metrů čtverečních kanceláří a 78.000 metrů čtverečních určených k bydlení. V lokalitě má být také 3500 parkovacích míst. Celý projekt je rozvržen do čtyř etap a definitivně by měl být dokončen v  roce 2016. Celkové náklady by se měly pohybovat kolem 15 miliard korun. Poslední budovy někdejší koksovny Karolina byly zbourány před 20 lety, deset let muselo být místo dekontaminováno.
0 komentářů
přidat komentář

Související články