Fasádu Národního muzea prohlédnou v pátek horolezci

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
14.07.2006 10:15
Praha

Praha - Plášť budovy Národního muzea v Praze, z něhož ve středu odpadla přímo na prostranství u hlavního vstupu část sochařské výzdoby s částí průčelí, prohlédnou v pátek horolezci. Podle mluvčí Radky Schusterové uvolnilo ministerstvo kultury zhruba šest milionů korun na zajištění bezpečnosti návštěvníků. Hlavní budova na Václavském náměstí bude pro veřejnost otevřena pravděpodobně až v sobotu 15. července.

"Nad vchodem vyrostlo dnes lešení, které má návštěvníky chránit před případnými dalšími úlomky padajícími z fasády. Zároveň odborníci prohlížejí nejrizikovější místa, která budou zajištěna bezpečnostními sítěmi," řekla Schusterová ČTK. V dalších dnech se uskuteční celková prohlídka fasády a sochařské výzdoby a bude rozhodnuto o dalším postupu a bezpečnostních opatřeních. A to nejen nad vchodem, ale okolo celé muzejní budovy.
"Vedeme konzultace s Národním památkovým ústavem i ministerstvem kultury," uvedla Schusterová. Podle ní ministr Vítězslav Jandák vyvíjí maximální snahu, aby schválené finanční prostředky na generální rekonstrukci hlavní budovy byly uvolněny co nejrychleji a situace mohla být řešena definitivně.
Odpadlé kusy sochařské výzdoby naštěstí nikoho nezranily. Vedení muzea jimi teď může obohatit alarmující výstavu, kterou už měsíc upozorňuje na havarijní stav hlavní budovy. V květnu muselo být z průčelí sneseno rozměrné sousoší Géniů, které rovněž ohrožovalo návštěvníky a hrozilo zřícením.
"Doufám, že okolnostmi vynucená akce upoutá pozornost kompetentních lidí, aby generální oprava, jejíž náklady jsou odhadnuty na 4,5 miliardy korun, konečně mohla začít," řekl tehdy ČTK generální ředitel Michal Lukeš a upozornil na to, že každým dnem mohou přestat fungovat inženýrské sítě, mohou se zřítit kamenné části říms, balustrád či soch na okolní chodníky. Na výstavě jsou úlomky zdiva a sochařské výzdoby, zlacené dekorace z měděného plechu stržené ze střech větrem, rozpadající se kusy břidlice z krytiny, zničená okna a demontovaná původní kování.
Neorenesanční stavba je už 115 let monumentální architektonickou korunou centra Prahy, ale i nejzanedbanější budovou Václavského náměstí. Byla poškozena v květnu 1945 leteckou bombou a v srpnu 1968 střelbou sovětských vojáků. O dvanáct let později se vinou ražby tunelů pro metro utrhlo levé přední nároží. Od té doby svírá muzeum ze dvou stran magistrála, která objekt poškozuje tektonicky, klimaticky, komunikačně i esteticky.
Peníze na opravu Národního muzea, Národní knihovny a dalších objektů bude možné čerpat z prostředků Fondu národního majetku podle novely zákona o zrušení tohoto fondu. Původně měla poslanecká novela zajistit dvě miliardy korun na rekonstrukci Národní knihovny a Národního muzea; sněmovna ale nakonec přijala verzi, kde chybí konkrétní částka a okruh kulturních památek je definován mnohem obecněji. V této podobě novelu podepsal počátkem května prezident.
Podle Lukeše by měly přípravné práce na rekonstrukci začít příští rok a trvat do roku 2011. "Pak bude možno přistoupit k opravě, která musí mít napojení na státní rozpočet," dodal.


Z Národního muzea upadly kusy soch, nikoho nezranily >
0 komentářů
přidat komentář