Fasáda Ústavního soudu při opravě získává světlejší béžovou barvu

Vložil
ČTK
09. 05. 17. 01:50
Brno - Nový, světlejší odstín dostává fasáda Ústavního soudu v Brně. Místy budovu ještě obklopuje lešení, místy už je patrná omlazená tvář někdejšího Zemského stavovského domu, jinak cenné památky na moravskou samosprávu ze 70. let 19. století. Zvolená světle béžová barva fasády není původní. Vzešla z dohody s Národním památkovým ústavem s cílem, aby korespondovala s barevností dalších budov okružní třídy, sdělila ČTK mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.


Řemeslníci od loňska postupně opravují celý plášť budovy, včetně restaurátorských prací na zdobných prvcích, jako jsou reliéfy a sochařská výzdoba. Budova dostává také nová okna a klempířské prvky.

Zatím není jasné, kolik peněz soud na rekonstrukci svého sídla vynaloží. Investiční akce je rozložená do několika let. Financování z rozpočtu je průběžné a celková částka bude známá až po dokončení rekonstrukce, uvedla Sedláčková.

Stavbaři museli už loni provést také sanační opatření ve sklepích a základovém zdivu. Odkryli při tom pozůstatky středověkého opevnění. Ukázalo, se že budova sídla Ústavního soudu vyrostla v místech hradeb a hradebního příkopu, do něhož byla přiváděna voda z okolních potoků. Podloží je proto stále nasáklé.

Letos se soud chystá také na rekonstrukci sociálního zázemí, na příští rok chystá obnovu a restaurování nejvýznamnějších historických prostor včetně sněmovního sálu. Veškeré práce se zatím odehrávají za provozu.

Budova vznikla pro potřeby moravské sněmovny. V architektonické soutěži zvítězili vídeňští autoři Anton Hofft a Robert Raschka. Jejich návrh slohově čerpá ze zkušeností a poznatků severoitalské renesance.
0 komentářů
přidat komentář