Farmáři na Vysočině modernizují stáje pro skot, aby ušetřili lidi

Zdroj
Věra Stejskalová
Vložil
ČTK
20.10.2007 08:20
Jihlava

Jihlava - Farmáři na Vysočině modernizují chovatelské stáje. V  tomto roce již krajský úřad posuzoval 14 takových záměrů kvůli jejich vlivu na životní prostředí. Většinou se týkají skotu, jehož se na Vysočině chová nejvíce v zemi. Podle odborníků, které oslovila ČTK, zemědělci investují proto, aby zlepšili podmínky pro zvířata a snížili dopad chovů na okolí, tak jak požadují vyhlášky. Nové stáje jsou také méně náročné na obsluhu. O práci v živočišné výrobě není zájem a často v ní vypomáhají cizinci.
    Zemědělské podniky v  kraji chovají 215.000 dobytčat. Stáje budují pro telata, výkrm býků i pro dojnice. Kravín pro 200 dojnic stojí i 30 milionů korun. Podle údajů na internetu by se nové stáje měly stavět nebo modernizovat například v Okřešicích, Lipnici nad Sázavou, u Malče, v Řečici či v Chřenovicích.
    Podle chovatelů je stále málo placeno hovězí maso, cena za mléko se v poslední době zlepšuje. "Hospodaříme v chráněné oblasti s mnoha svažitými pozemky, které se jinak než pro chov skotu nedají využít," zdůvodnil investice předseda ZD Maleč Vít Šimon. Družstvo, které chová 600 krav, postaví jednu stáj a převede do ní dojnice ze dvou starších budov. Přestěhování jednoho kravína chtějí i občané, protože stojí blízko obytných domů.
    "Je to asi nejčastější typ staveb, které řešíme," uvedl Jan Joneš z krajského odboru životního prostředí. Ke stavbám podle něj většinou nebývají zásadní připomínky, občas se ale nějaká problematická lokalita vyskytne.
    Přípravou dokumentace pro posouzení vlivu staveb na životní prostředí se zabývá Josef Charouzek z Pelhřimova. Podle jeho zkušeností se v nových stájích zlepšují podmínky pro zvířata. Budovy mají také lepší těsnění a staví se u nich nové jímky na odpady. Vznikají moderní dojírny a mléčnice a zlepšují se pracovní podmínky pro zaměstnance.
    "Takových rekonstrukcí se již v kraji uskutečnily stovky," řekl ČTK ředitel Krajské veterinární správy Jiří Šulc. Ve větších chovech se už výjimečně vyskytují stáje, v nichž jsou dobytčata uvázána u žlabů. Podniky k takové změně donutila ekonomika a nedostatek dobrých pracovníků. Podle Šulce se zvířatům v  nových stájích daří lépe a snižují se jejich zdravotní problémy.
0 komentářů
přidat komentář