Expert z VŠE: Zadlužená ECM splňuje podmínky pro reorganizaci

Zdroj
Daniel Novák
Vložil
ČTK
24.01.2012 19:30
Praha

Projekt CITY na Pankrácké pláni
Praha - Zadlužená developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM) splňuje podmínky pro řešení úpadku reorganizací. Vyplývá to z posudku Bohumila Krále, odborníka na účetnictví z Vysoké školy ekonomické v Praze a představitele Svazu účetních. ČTK to dnes zjistila z insolvenčního rejstříku na serveru www.justice.cz. Ke stejné záležitosti se má do 15. března vyjádřit také ministerstvo financí.

    Podmínkou pro povolení reorganizace je, aby byl celkový obrat dlužníka za poslední účetní období nejméně 100 milionů korun. Podle Krále z VŠE lze jednoznačně konstatovat, že celkový obrat ECM v období před podáním insolvenčního návrhu, tedy v roce 2010, hranici 100 milionů korun významně převýšil.
    Insolvenční soudce Jiří Rada považuje termín "celkový obrat" za natolik nejasný, že požádal o pomoc úřad Miroslava Kalouska. Na experta Vysoké školy ekonomické se kvůli vyřešení stejné otázky obrátil předseda představenstva ECM Milan Janků a další člen představenstva firmy Antonín Jakubše.
    Manažeři ECM se na Krále z VŠE obrátili také kvůli tomu, že zpochybňují posudek poradenské společnosti PwC, který zhotovila pro insolvenčního správce developera Iva Halu. Podle názoru PwC realitní firma podmínky pro reorganizaci nenaplnila. Janků a Jakubše z ECM označili stanovisko PwC "za téměř skandálním způsobem manipulované, zavádějící a klientelistické".
    Insolvenční řízení s ECM trvá od jara 2011. Od července byla ECM v konkurzu, Vrchní soud v Praze však rozhodnutí o konkurzu v říjnu kvůli procesním chybám zrušil. Opakovaná schůze věřitelů v listopadu o způsobu řešení úpadku developera nerozhodla, od té doby se čeká na výrok soudu. Lhůta pro jeho rozhodnutí není, podle zápisu z poslední schůze věřitelského výboru se tak pravděpodobně nestane dřív, než se k údajně nejasným účetním pojmům vyjádří ministerstvo financí.
    Věřitelé přihlásili v insolvenčním řízení s ECM pohledávky za 9,5 miliardy korun. Insolvenční správce Hala z toho ale uznal jen pohledávky za 2,2 miliardy korun.
    Reorganizaci kromě předsedy představenstva a generálního ředitele ECM Janků jako způsob řešení dluhů předložila společnost Astin Capital Management, která zastupuje část držitelů dluhopisů. V insolvenčním řízení s ECM přihlásila vůbec největší pohledávku kolem tří miliard korun. Insolvenční správce Hala ale nárok Astin Capital neuznal.
    Naopak konkurz ECM kromě insolvenčního správce prosazuje například firma Glancus Investments ze skupiny PPF.
    ECM je známá hlavně projekty výškových budov v Praze na Pankráci. Společnost založil v roce 1991 podnikatel Janků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články