EU odmítla Česku proplatit dopravní stavby za 11 mld. Kč

Vložil
ČTK
19.09.2011 15:45
Praha

Praha - Evropská unie odmítla Česku proplatit dopravní stavby za 11 miliard korun. Způsobily to zejména problémy při zadávacím řízení dálnice D8 přes České středohoří, při stavbě obchvatu Nymburka a u tří vodních staveb, informoval dnes server Aktuálně.cz. Stavby, které EU odmítla zpětně proplatit, budou muset být hrazeny z národních zdrojů.
    "V tuto chvíli není možné říct, co všechno nám EU neprofinancuje, zejména za vícepráce," řekl ČTK Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Hodnotu víceprací ministerstvo odhadlo na 4,4 miliardy korun. Odpovědnost za nevyčerpané dotace dává ministr dopravy Pavel Dobeš úředníkům a politikům, kteří o stavbách rozhodovali. Žádat jejich potrestání ale podle Aktuálně.cz nebude.
    Největší stavba D8 nemá podle Evropské komise nárok na dotaci, protože ignorovala požadavek, podle kterého se musí u každé stavby dotované z EU projednat rizika pro životní prostředí. Diskuse se prý nevedla ani o možnosti zvolit jinou trasu, která by se mohla vyhnout lokalitám v chráněné krajinné oblasti.
    Finanční prostředky, které by nahradily výpadek financování z Operačního programu doprava, ministerstvo dopravy v rozpočtu nemá. Podle Nováka by tuto situaci úřad řešil žádostí o opětovné navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, nebo úsporami na úkor jiných staveb, které nejsou pro ministerstvo prioritní. Konkrétní stavbu ministerstvo neuvedlo, naznačilo jen, že převážně by šlo o obchvaty měst. V rámci operačního programu může Česko v  letech 2007 až 2013 vyčerpat na dopravní infrastrukturu téměř 170 miliard korun. Koncem loňského roku bylo vyčerpáno zhruba 17 procent z této částky.
    Možnost, že by stavba D8 mohla přijít o financování z evropského Operačního programu doprava, připustilo ministerstvo dopravy v srpnu. Tehdy zároveň začalo uvažovat o přesunutí peněz, původně určených pro D8 na chystanou modernizaci brněnské D1. Podle tiskového oddělení ministerstva dopravy byla hlavním důvodem rezignace na evropské peníze pro D8 neschopnost stavbu dokončit v termínu.
    Silniční přeložka kolem Nymburka na dotaci nedosáhne kvůli nejasnostem při zadávání zakázek, uvedlo Aktuálně.cz. Původní vysoutěžená cena 1,032 miliardy se během výstavby zvýšila o 131 milionů korun a Ředitelství silnic a dálnic na tyto vícepráce nevypsaly veřejnou soutěž.
Mezi vodními stavbami, které EU odmítla proplatit, figuruje především zvedací most v  Kolíně, který už dříve stál místo bývalého ředitele Ředitelství vodních cest Miroslava Šefaru. Zakázka za více než 1,2 miliardy korun byla podle médií nastavena tak, že o ni mohlo usilovat jen sdružení firem Viamont DSP, Eurovia a EDS Holding.
    Splavnění Vltavy na dvou úsecích mezi Českými Budějovicemi a Týnem nad Vltavou ztroskotalo podle Aktuálně.cz na jednoduchém předpisu. Projekty byly prosazeny jako takzvaná vodní dopravní cesta, na úzkém horním toku národní řeky se však mohou plavit maximálně výletní parníky. Tím stavba nesplnila na rozdíl třeba od Labe mezi Kolínem a Děčínem evropskou normu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články