Ekologové mají výhrady k územnímu plánu Pardubického kraje

Vložil
ČTK
01.01.2007 11:15
Pardubice

Pardubice - Ekologové mají výhrady k územnímu plánu Pardubického kraje, který zastupitelé regionu schválili před Vánocemi. Za sporné považují zvláště trasu budoucí rychlostní komunikace R35 a splavnění Labe do Pardubic, zjistila ČTK. Z územního plánu naopak po mnoha letech zmizela možná jaderná elektrárna Tetov na Pardubicku.

    Pardubický kraj sice pod tlakem ministerstva dopravy, ministerstva životního prostředí, ekologů i občanských sdružení nakonec zakreslil do plánu silnici R35 v takzvané jižní variantě vedoucí z Vysokého Mýta na Moravu kolem Litomyšle, zároveň ale zastupitelé rovnou schválili pořízení jeho změny. Ta by měla prověřit možnost efektivnějšího trasování komunikace.
    Ekologická organizace Děti Země se obává, že jde spíše o snahu znovu prosadit severní trasu R35. "Je to poněkud svérázný postup, který může znamenat nejen dílčí optimalizaci jižní trasy R35, ale také její celé odmítnutí, přestože při hodnocení tří koridorů R35 a jejich dílčích variant během schvalování územního plánu kraje byl za nejvhodnější vybrán jen jižní," uvedl předseda sdružení Miroslav Patrik.
    Podobný názor má i krajský předseda Strany zelených Jan Linhart. "Že byl schválený územní plán, je dobře, ale že kraj hned chce zadat jeho změnu svědčí o tom, že jedná jako chytrá horákyně," řekl ČTK Linhart.
    Spory panují také v otázce rozšíření lodní dopravy v regionu. Ředitelství vodních cest se již několik let snaží prosadit výstavbu takzvaného plavebního stupně Přelouč, aby nákladní lodě mohly pokračovat v plavbě až do Pardubic. Za 1,5 miliardy korun by se měl postavit kanál přes lokalitu Slavíkovy ostrovy s mnoha chráněnými druhy živočichů i  rostlin, aby se obešel nesplavný úsek Labe. Linhart proti přístavu v Pardubicích nic nemá, i když se domnívá, že po řece nebude zřejmě co vozit a dopravě by stačily lodě s nižším ponorem. "Jez v Přelouči má plavební komoru a tyto lodě by ji mohly využívat. Tím je celý uvažovaný nový plavební kanál zbytečný. Proč vyhazovat tolik peněz a ničit vzácné přírodní lokality?" míní Linhart.
    Na čem se ekologové i vedení kraje shodnou, je skutečnost, že se podařilo vymazat z územního plánu kraje projekt socialistických plánovačů, jadernou elektrárnu Tetov u Přelouče na Pardubicku. "Pro kraj je to úleva, všichni víme, jak konfliktní jsou jakékoliv aktivity v oblasti jaderné energetiky," komentoval výsledek první náměstek hejtmana Roman Línek.
0 komentářů
přidat komentář