ECE zastavila projekt obchodní galerie v Liberci

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
18.02.2009 21:05
Liberec

Liberec - Společnost ECE Projektmanagement zastavila výstavbu nákupního centra Galerie Liberec. O svém rozhodnutí už informovala i nájemce. Podle původních plánů měl obchodní dům přivítat první zákazníky už na konci letošního roku nebo na začátku toho příštího. Termín otevření se ale několikrát posunul kvůli nezákonným průtahům ve správních řízeních, a tak firma není schopna slíbit realizaci projektu, přestože v těchto dnech získala stavební povolení. ČTK to dnes řekl jednatel ECE Josef Tobek.
    Výstavbu Galerie Liberec provází od počátku konkurenční spory s nizozemskou firmou Multi Development, která doslova přes ulici staví obchodní centrum Forum. Společnost se odvolala proti původnímu územnímu rozhodnutí a české úřady celou stavbu ECE zablokovaly.
    Hlavním důvodem zastavení stavby byl podle Tobka postup stavebního úřadu, který bez zákonných důvodů přerušoval stavební řízení, tím dalším byl nezákonný postup ministerstva pro místní rozvoj. Centrum přitom bylo už ze 60 procent obsazeno. "Nebylo ale možné donekonečna smlouvy protahovat, poškozovalo by to naše dobré jméno i vztahy s nájemci," vysvětlil Tobek.
    Podle serveru Euro.cz jedná ECE s ministerstvem financí o finančním vyrovnání, pokud se nedohodnou, je firma připravena vymáhat náhradu škody v  arbitráži. "Dosavadní náklady na stavbu a finanční ztráty jsme vyčíslili na zhruba 55 milionů eur (přes 1,5 mld.Kč)," poznamenal jednatel. Firma podle něho už nemá zájem v libereckém projektu pokračovat, pozemky ale zatím k prodeji nenabízí. "Bude záležet na ministerstvu financí, třeba bude mít stát o pozemky zájem," vysvětlil Tobek.
    Ministerstvo financí dnes potvrdilo, že zahájilo vyjednávání v rámci standardní šestiměsíční před-arbitrážní lhůty. "Nyní studujeme a analyzujeme celou situaci. V současné době se nedomníváme, že investorovi vznikla škoda, jejíž náhradu by mohl vymoci na České republice na základě dohody o ochraně a podpoře investic," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob.
    Galerie Liberec měla vyrůst v lokalitě Perštýn v blízkosti terminálu městské dopravy. Součástí projektu za zhruba 100 milionů eur (zhruba 2,85 mld. Kč) bylo i řešení dopravy v této části města. Kruhový objezd v blízkosti centra, který je už dnes na hranici propustnosti, měla nahradit světelně řízená křižovatka. Pětipodlažní objekt měl být zapuštěn do svahu a na jeho střeše plánovali architekti park. Nabídnout měl 35.000 metrů čtverečních obchodních ploch a parkoviště pro 850 aut. Na místě centra je však dnes jen obrovská stavební jáma.
    Skupina ECE ve 14 zemích spravuje stovku nákupních center. V Česku dosud investovala více než 200 milionů eur (téměř pět miliard korun). V Brně postavila nákupní centrum Galerie Vaňkovka, v Praze letos otevřela nákupní centrum Arkády Pankrác. Zastavení projektu v Liberci podle Tobka rozhodně nesouvisí s hospodářskou krizí. "Nemáme problémy s financováním našich projektů, o tom svědčí naše aktivity v Hradci Králové," řekl. V Hradci chce ECE do roku 2012 vybudovat další nákupní centrum.
0 komentářů
přidat komentář

Související články