Dům v Revoluční má stát i na pozemcích města, to prý souhlasí

Vložil
ČTK
12.01.2012 19:05
Praha

Praha - Plánovaná stavba na konci Revoluční ulice, pro níž investor používá název Novomlýnská brána, by měla stát i na pozemcích města. Investor totiž počítá s tím, že nový objekt nejen nahradí stávající neorenesanční dům, ale zasáhne i chodník, který patří Praze. Investor tvrdí, že město s jeho záměrem souhlasí; památkový odbor magistrátu již stavbu povolil. "Možnost užití pozemků se bude řešit v rámci územního řízení," řekl ČTK zástupce investora Radovan Karas.

    Žádost o odprodej pozemků kvůli projektu stavby magistrát dostal už v prosinci roku 2009. "Magistrát tehdy žadatele vyzval, aby žádost doplnil o další údaje, nikdo se ale už neozval, a proto magistrát věc nijak neřešil," sdělil dnes ČTK tiskový odbor magistrátu. Podle něj tedy zatím město nemůže rozhodovat o tom, zda pozemky investorovi prodá.
    Projekt Novomlýnská brána minulý týden představil investor a architekti veřejnosti. Mezi odborníky ale vyvolává spory - zejména památkářům se nelíbí to, že by mu měl ustoupit starý dům. Národní památkový ústav projekt odmítl, památkáři z magistrátu, kteří mají rozhodovací pravomoc, mu ale dali povolení.
    Stavbu, která by měla vyřešit situaci na předpolí Štefánikova mostu, navrhuje ateliér DaM. Přichází s objektem, který není tradičním městským domem - nemá klasickou fasádu s okny. Relativně velmi objemná hmota má abstraktní tvar, plášť budovy má pokrývat perforovaný plech měděné barvy. Objekt by měl mít pasáž, která zpřístupní malebné zákoutí navazující Lannovy ulice, a počítá se zakomponováním nízkého barokního domku.
    "Pro záměry investora by plně postačovala parcela číslo 328, kterou investor vlastní. Naopak stavba na úzké a omezené části městské stavební parcely 330, která pro zastavění nabízí zhruba dva metry široký pruh, představuje úkol na hranici stavební ekvilibristiky," říká Karas. Zastavění tohoto úzkého pruhu městského pozemku umožní zakrýt slepou štítovou zeď vedlejšího domu, kterým končí Revoluční ulice směrem k řece. Urbanisticky je toto místo nedokončené již 70 let a v minulosti se konalo několik soutěží, které měly navrhnout řešení.
    "Je zřejmé, že pouze synergií soukromého majitele a města může na konci Revoluční ulice vzniknout nový, plnohodnotný městotvorný element - ani jeden z obou subjektů jej nedokáže vytvořit samostatně," míní investor. Odbor evidence správy a využití majetku magistrátu proto investora zmocnil k přípravě a projednávání stavby jako celku s orgány památkové péče, dodal.
    Pozemek vlastní společnost Brobosu Properties. Společnost vznikla sloučením s předchozím vlastníkem nemovitosti Walter Titze.
15 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Full hand
takyarchitekt
12.01.12 11:49
Bez soukromého investora by město nic nezmohlo
Ondřej Palata
25.01.12 09:17
Bez města soukromy investor by nic nezmohl
takyarchitekt
25.01.12 11:05
soutez
Jirka
25.01.12 11:57
souhlas se soutěží
Jan Brejcha
25.01.12 12:02
zobrazit všechny komentáře

Související články