Dům umění předčasně ukončí výstavu Index: Award

Zdroj
Dušan Kütner
Vložil
ČTK
24.10.2009 13:10
Brno

Brno - Dům umění města Brna dnes předčasně ukončí výstavu návrhů prestižní designérské soutěže Index: Award na brněnském náměstí Svobody. Důvodem je již druhý vandalský útok na průhledné koule, v nichž jsou návrhy umístěny. První dvě z celkem šesti koulí vandalové poničili v noci na čtvrtek, další dvě v  noci na dnešek. ČTK to dnes řekl ředitel domu umění Rostislav Koryčánek. Brno je jedinou českou zastávkou expozice, která putuje světem od vyhlášení výsledků v  roce 2007.
    Podle ředitele jsou útoky velkou ostudou. "Je to důvod ukončit výstavu zcela. Ve 14:00 budou deinstalovat i zbylé dvě koule," uvedl ředitel. "Je to politováníhodné, že tato prezentace zkrátka neobstojí před určitou částí veřejnosti," podotkl. Je to zároveň signál pro pořadatele, že instalace je sice odolná proti rozmarům počasí, ale na něco takového jako fyzický útok nestačí.
    Cena Index: Award se uděluje jednou za dva roky v  Kodani. Vítězové v pěti kategoriích získají prémii 100.000 eur (přes 2,5 milionu korun). Brněnská výstava, která měla původně trvat do 8. listopadu, představuje návrhy, které uspěly v roce 2007.
    Jestli útoky poškodí Brno v očích pořadatelů, to se podle Koryčánka uvidí. "Chovají se velmi korektně, ale ten obraz, který si udělali, je velmi jasný," dodal. Po prvním útoku se vandalové domu umění přihlásili a omluvili se s tím, že se chtějí podílet na náhradě škody. Pachatele druhého útoku zatím policie nezná. Nyní už ale podle ředitele žádná omluva, která by změnila pohled spolupracující dánské ambasády a pořadatelů výstavy, zřejmě nepomůže. O ukončení výstavu hodlá ředitel informovat dánskou stranu v pondělí.
    Podle informací ČTK je jedna průhledná koule promáčknutá, druhá má téměř zcela zničenou horní polovinu. "Dvě koule byly poškozeny někdy po půlnoci. Zdokumentovali jsme to a budeme to vyšetřovat," řekl ČTK mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek. Na náměstí jsou kamery, policie tak například prozkoumá záznamy z nich. V noci na čtvrtek byly nejen poničeny dvě z  průhledných koulí na náměstí, ale z koulí zmizela i část vystavených návrhů. "V tomto druhém případě se nic neztratilo, teď jsou koule pouze poškozeny," podotkl Malášek.
    První dvě koule poničili v noci na čtvrtek dva opilí mladíci. Po koulích lezli údajně proto, aby se na nich mohli vyfotografovat. Pachatelé ve věku 22 a 24 let měli v krvi kolem 1,5 promile alkoholu. Policie je zatkla, dvojici hrozí trestní stíhání. Podle Domu umění města Brna je prakticky nemožné vyčíslit způsobenou škodu. Průhledné schránky už nepůjde opravit.
    Index: Award se zaměřuje na design, který zvyšuje kvalitu života s ohledem na trvale udržitelný rozvoj. Mezi vítěznými návrhy tak lidé najdou například sportovní elektromobil a solární láhev, která pomocí sluneční energie upravuje závadnou pitnou vodu. Kuriózním exponátem je prototyp levné a přitom kvalitní protézy nohy pro oběti nášlapných min.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
co rict?.. ostuda..
Kefrin
24.10.09 05:51
zobrazit všechny komentáře