Dům pánů z Kunštátu je po čtyřech letech zrekonstruován

Zdroj
Tereza Měrtlová
Vložil
ČTK
15.08.2007 22:35
Praha

Praha - Rekonstrukce Domu pánů z Kunštátu a Poděbrad v pražské Řetězové ulici je po čtyřech letech dokončena. Románský dům bude sloužit původnímu účelu, bude se v něm bydlet. Noví nájemníci tak budou spát na stejném místě, jako kdysi český král Jiří z Poděbrad. Přestavba stála 70 milionů korun, zaplatil ji magistrát, řekl dnes novinářům pražský radní Pavel Klega.
    "Po letech devastace jsme vrátili paláci, který ukrývá nejlépe dochovanou románskou světskou stavební památku v Praze, původní podobu a důstojnost, která jí náleží," uvedl Klega. Jedná se o jedinou budovu v hlavním městě, kde se románské prvky nacházejí i v prvním patře. V jiných domech jsou pouze v podzemí.
    V přízemí se dochovalo původní románské kvádříkové zdivo, v podzemí i pozůstatky dvou krbů, románské klenby a otisky původního dřevěného bednění. Do sklepů se vstupovalo jedinými dveřmi, které se zevnitř zabezpečovaly závorou. "Byl to jakýsi poslední prostor, který sloužil jako útočiště v případě nebezpečí," řekl architekt Zdeněk Dragoun. Na konci 12. století totiž ještě nemělo Staré Město opevnění, proto románské domy sloužily jako úkryty.
    Patrová část domu je postavena v gotickém a upravena v  renesančním slohu. "U tohoto objektu je cenné zvrstvení jednotlivých stylů přes renesanci, baroko, klasicismus až do dnešního stylu," uvedl Michael Zachař z  Ústavu památkové péče. Nájemníci budou bydlet v bytech s původními trámovými záklopovými stropy. Chodit budou po parketách vídeňského typu, které jsou složeny ze čtverců poskládaných přímo nebo nakoso.
    V bytech je patrná i  dnešní doba. Lidé budou využívat moderní koupelny i kuchyňské linky, které rozhodně nemají působit jako z minulých staletí. Architekti použili i luxfery.
    V patrech domu je osm bytů. Nájemníky podle Klegy vybere magistrát v  soutěži o nejvyšší první nájemné. V přízemí by měly být veřejně přístupné prostory, například galerie s vinotékou. Rozhodne výběrové řízení.
    Kromě pánů z Kunštátu a Poděbrad vlastnily dům i další významné šlechtické rody, například Hrzánové, Šternberkové nebo Valdštejnové. Od 50. let minulého století dům využívalo archeologického oddělení pražského Ústavu památkové péče, byly tu kanceláře i skladové prostory.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Přístup pro veřejnost?
Marcel od Zvonu
16.08.07 03:28
Dům
MP
16.08.07 04:04
zobrazit všechny komentáře

Související články