Dům bratří Čapků v Budislavi se příští rok otevře veřejnosti

Vložil
ČTK
10.12.2015 12:15
Stanislav Tobek

Budislav (Svitavsko) - Dům bratří Čapků v Budislavi na Svitavsku se nejspíš příští rok opět otevře veřejnosti. Kvůli havarijnímu stavu byl uzavřen vloni. Na dokončení oprav přispěje pardubické hejtmanství. ČTK to dnes řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Chata vznikla na konci 30. let z podnětu spisovatele Karla Čapka.
Kraj letos dotoval některé opravy milionem korun, druhá etapa oprav bude pokračovat příští rok, hejtmanství by mělo na rekonstrukce objektu přispět stejnou částkou. Dům je od roku 2000 kulturní památkou a vlastní jej České centrum Mezinárodního PEN klubu.
Klub zaplatil chatu z výtěžku 16. kongresu. Přispěl i Karel Čapek. Stavbu navrhl Stanislav Tobek, který byl žákem Josefa Gočára. Tobek je autorem mnoha sokoloven, tělocvičen a školních budov. Architekt navrhl dvoupatrovou dřevěnou chatu na kamenné podezdívce a se čtyřmi předsazenými lodžiemi.
"Rádi bychom budovu otevřeli i pro veřejnost, abychom mohli představit Karla Čapka tak, jak není příliš znám, a to například tematickou výstavou Karel Čapek - fotograf," řekl hejtman.
Od loňska PEN klub zajistil opravy podlah na terasách, v havarijním stavu bylo kanalizační potrubí, rozvody vody a vytápění. Do budoucna je nutné především vysušení budovy, odčerpání vody ze sklepů či opatření objektu drenážním potrubím.
0 komentářů
přidat komentář

Související články