Družstevní byty se nestaví, družstva trápí zákony

Zdroj
Daniel Novák
Vložil
ČTK
16.06.2009 14:35
Praha

Praha - Bytové družstevnictví v Česku aktuálně bouřlivý rozkvět neprožívá. Nové družstevní byty se staví jen minimálně, družstevníci navíc čelí nevyhovující legislativě, údajně špatně nastaveným dotačním programům na rekonstrukce nebo vysokým cenám tepla. ČTK to dnes řekl mluvčí Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) Martin Hanák. Svaz, který zastřešuje 17 procent všech bytů v Česku, si letos připomíná 40. výročí svého založení.
    Počet členských družstev svazu a jimi spravovaných bytů se navíc v  posledních letech vytrvale snižuje. V družstvech svazu bylo v loňském roce téměř o 14.000 méně bytů než ještě v roce 2004. Konečné číslo 703.437 bytů v roce 2008 ale stále ještě představuje přibližně 17 procent z celkového bytového fondu v  Česku. O 164 na číslo 635 se v SČMBD snížil také počet samotných družstev.
    Družstevní forma vlastnictví v současnosti netáhne ani stavitele nového bydlení. "Družstevní výstavba probíhá, či spíše neprobíhá, v řádu desítek nových bytů ročně, a není tak schopna konkurovat ostrým způsobům komerčních developerů," poznamenal Hanák.
    Spíše než nová výstavba jsou ale aktuálně nejnaléhavějším úkolem družstevníků opravy a modernizace bytového fondu. Každý rok do nich musí investovat 20 miliard až 30 miliard korun. Opravy a modernizace všech panelových domů, v nichž se většina družstevních bytů nachází, si ale můžou vyžádat ještě až 400 miliard korun, odhadl představitel svazu.
    Podoba státní podpory opravám panelových domů přitom podle družstevníků jejich potřebám neodpovídá. "Úspěšnost programu Panel (Státního fondu rozvoje bydlení) je v současné době torpédována snahou ministerstva životního prostředí o prosazení zbytečně přísných energetický limitů, které jdou až za hranici ekonomické rozumnosti, svými parametry se v mnohých případech snaží z panelových domů učinit nízkoenergetické objekty, což je však bez nesmyslně vysokých nákladů nereálné," řekl Hanák. Program má letos k dispozici 4,2 miliardy korun.
    Řešení však zatím podle SČMBD nepřináší ani program Zelená úsporám Státního fondu životního prostředí, který chce na zateplování a úspory energie rozdělit až 25 miliard korun. "Špatně nastavené podmínky programu hrozí, že pokud nebudou důkladně revidovány, skončí tento program naprostým fiaskem," řekl Hanák. Připojil se tak ke kritice stavebních firem, kterým vadí, že kvůli přísným podmínkám zatím získal dotaci jen zlomek zájemců. Ale i kdyby státní podpora opravám panelových domů běžela bez problémů, bude podle Hanáka hlavní díl financování stejně spočívat na běžných komerčních úvěrech.
    Vrásky způsobují bytovým družstvům i rostoucí ceny tepla, které se prý v některých lokalitách zvyšují ročně až o 20 procent. "V těchto oblastech byla již dávno překročena hranice oprávněnosti takovýchto cen, a i přes to na to stát a Energetický regulační úřad nereaguje," řekl zástupce svazu. "Lidé jsou v pasti lokálních monopolů a nemají možnost jak tlačit na dodavatele ve směru ke snížení cen. Jednoznačným trendem se pak stává snaha o odpojení od centrálního zásobování teplem a vybudování vlastní kotelny," dodal.
    Přes peripetie současného vývoje neztrácejí družstevníci do budoucnosti optimismus. "Bytová družstva svou budoucnost jistě mají, a to jak v podobě vlastníka bytového fondu, tak v případě převodu bytu v podobě jejich správce. Praxe dlouhodobě ukazuje, že bydlení pod správou družstev je nejekonomičtější variantou na trhu s bydlením, cílenou na nízko a středně příjmové skupiny obyvatel," uzavřel Hanák.
    SČMBD je nástupcem Českého svazu bytových družstev, který vznikl na ustavujícím sjezdu v únoru 1969. Svaz v tomto období ještě těžil z dohasínající uvolněné atmosféry Pražského jara 1968. Podle zdrojů samotného svazu vznikal na částečně demokratických principech, z iniciativy funkcionářů družstev zdola, a ne z rozhodnutí ústředních orgánů. V následujícím období ale byly demokratické principy bytového družstevnictví postupně potlačovány a docházelo k nedobrovolné integraci družstev, vzniku velkých družstevních konglomerátů, a to často proti vůli jejich členů.
    
Vývoj počtu členských družstev SČMBD a jimi spravovaných bytů v letech 2004-2008:
Rok Počet členských družstev SČMBD Počet spravovaných bytů
členskými družstvy SČMBD
2004 799 717.197
2005 685 717.672
2006 682 716.966 
2007 651 704.258
2008 635 703.437
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
K čemu družstevní byty? Proč ne vlastní?
Bohuslav Dvořák
18.06.09 11:55
zobrazit všechny komentáře