Dotace na nové sociální bydlení bude až 500 tis. na byt

Vložil
ČTK
19.08.2009 00:30
Praha

Praha - Stavitelé sociálních nájemních bytů budou moci získat ze Státního fondu rozvoje bydlení dotaci až půl milionu korun na jeden byt. V  tiskové zprávě to dnes oznámilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Podporu výstavby sociálního bydlení schválila vláda v pondělí.
    Dotace bude poskytována nejen na zcela novou výstavbu, ale i na změnu existujících staveb. Ta je v mnoha případech finančně méně nákladná. V takovém případě bude horním limitem dotace 420.000 korun. Celková výše dotace, která se vypočte jako součet dotací na jednotlivé sociální byty, nesmí přesáhnout 30 procent celkových investičních nákladů na výstavbu sociálních nájemních bytů.
    Dotace jsou určené právnickým a fyzickým osobám ke krytí části nákladů na výstavbu podporovaných sociálních nájemních bytů. "Cílem je podporovat výstavbu finančně dostupných nájemních bytů pro osoby s nízkými příjmy, případně s dalšími handicapy, které si nejsou schopny pořídit nebo udržet bydlení v tržním sektoru," uvedlo MMR.
    Podmínkou pro přidělení dotací je, že nájemní sociální byty budou sloužit osobám z cílové skupiny alespoň po dobu deseti let v  období 15 let od dokončení stavby. Po uplynutí této doby bude možné byty nabídnout na trhu za smluvní nájemné či je přeměnit na vlastnické bydlení.
    Stavitelé ale budou muset splnit také řadu dalších podmínek. Například podlahová plocha sociálního bytu nesmí v souladu se zákonem o DPH překročit 120 metrů čtverečních. Při výstavbě více než deseti sociálních bytů musí být z  každých dalších započatých deseti bytů nejméně jeden upravitelný, tedy připravený na to, že by v něm v budoucnu mohl bydlet zdravotně postižený nebo nepohyblivý člověk.
    Mezi dalšími podmínkami pro stavitele je například také, že investor nesmí mít žádné dluhy vůči veřejným rozpočtům. Pozemek pro výstavbu bude muset být ve vlastnictví investora a navíc se k němu nebude smět vztahovat zástavní právo třetí osoby.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Dotace?? Pro koho??
Pavla Gajdáčková
09.09.09 04:53
zobrazit všechny komentáře

Související články