Dopravní stavbou roku 2007 je dálniční most přes Odru

Vložil
ČTK
26.11.2008 22:15
Praha

Praha - Dopravní stavbou roku 2007 je most přes řeku Odru a Antošovické jezero na dálnici D47. Odborná porota ocenila technickou náročnost díla, které mimo jiné drží přes 2000 lan o celkové délce 136 kilometrů. Oznámila to dnes Markéta Macounová z pořádající společnosti ABF. Soutěž již po páté vyhlásilo ministerstvo dopravy a Státní fond dopravní infrastruktury.
    Most o délce 606 metrů charakterizovala porota jako "nejsložitější mostní dílo realizované na dálnici D47". Hlavní část mostu přes Odru měří 105 metrů a je zavěšena na 50 metrů vysokém ocelobetonovém pylonu. Most postavila společnost Skanska DS podle projektu architektonické kanceláře Stránský, Hustý a partneři.
    V rámci soutěže byly oceněny i další stavby. Například čestné uznání společnosti ABF získalo dopravně-obchodní centrum Mercury v Českých Budějovicích, na jehož střeše se nachází autobusové nádraží, čestné uznání poroty obdržel zavěšený most přes Labe u Nymburka a cenu ministra dostala elektrizace trati mezi stanicemi Ostrava hl.n. a Ostrava-Kunčice.
    V porotě soutěže zasedají zástupci ministerstva dopravy, fondu dopravy, odborníci z dopravních vysokých škol nebo architekti. Mimo jiné se hodnotí význam stavby pro bezpečnost dopravy nebo začlenění stavby do okolního prostředí. K minulým vítězům patří například Terminál č. 2 na pražském letišti, silniční obchvat Ostrova nad Ohří nebo nová trať mezi Zábřehem na Moravě a Krasíkovem.
    
Udělená ocenění v soutěži Dopravní stavba roku 2007
    - stavba roku: most přes Odru a Antošovické jezero na D47
    - čestné uznání společnosti ABF: dopravně-obchodní centrum Mercury (České Budějovice)
    - čestné uznání poroty: zavěšený most přes Labe u Nymburka
    - cena poroty: silnice I/42 Brno
    - cena veřejnosti: rekonstrukce mostu v Jaroměřicích
    - cena SFDI: přeložka silnice I/7 Chomutov - Křimov
    - cena ministra dopravy: elektrizace trati mezi stanicemi Ostrava hl.n. a Ostrava - Kunčice
0 komentářů
přidat komentář

Související články