Dómské návrší v Olomouci by se mohlo dočkat proměny

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
28.06.2006 16:30
Olomouc

Olomouc - Dómské návrší v Olomouci nazývané Olomoucká akropole by se mohlo v budoucnu proměnit v centrum kulturního dění a společenského života. Radnice na studii, která řeší například úpravu tohoto prostranství, osvětlení či vybudování informačního střediska, uvolnila 400.000 korun. Na projektu město hodlá spolupracovat s Muzeem umění v Olomouci, které je tvůrcem myšlenky.

"Po vybudování Arcidiecézního muzea jsme zaznamenali mimořádný tlak na toto místo. Chceme jej využít například pro další vyplnění expozic. Chceme, aby zde vzniklo centrum, které by navázalo na další projekty," řekl dnes novinářům náměstek olomouckého primátora Jaromír Czmero (ČSSD).
Cílem projektu je zapojení významného území do veřejného života města, posílit atraktivitu území pro aktivní odpočinek obyvatel města i návštěvníků a dobudovat infrastrukturu turistického ruchu v této historické části města. "V projektu se počítá například s prezentací archeologických nálezů, s osvětlením, mobiliářem, otázkou parkovišť či úpravou prostranství kolem Václavského náměstí," doplnil Czmero.
Iniciátorem projektu je ředitel Muzea umění v Olomouci Pavel Zatloukal. V materiálech, které předkládal olomoucké radě, nastínil například otázku úpravy zázemí katedrály, uvolnění křížové chodby, vybudování informačního střediska či zpřístupnění parku kolem katedrály.
Význam návrší posílilo nedávno otevření unikátního Arcidiecézního muzea. Velkou rekonstrukcí, kterou zajišťuje olomoucká Metropolitní kapitula, prochází také tamní katedrála svatého Václava. Radnice zase investovala do rekonstrukce parku pod dómem. "Městu se nyní naskýtá jedinečná příležitost navázat na enormní investice státu i církve do této historické části města a s finanční podporou Evropské unie revitalizovat široké území související s Dómským návrším," stojí v usnesení radních. Podle Czmera celkové náklady projektu odhadli odborníci přibližně na 100 milionů korun; až 85 procent by mohli tvůrci získat z evropských fondů.
Olomouckou akropolí je nazván nejvýznamnější ze tří vrcholků olomouckého kopce. V období raného českého státu hrálo rozhodující úlohu v politických, církevních a kulturních dějinách Moravy a z historického hlediska patří k nejvýznamnějším lokalitám na území republiky. V polovině 11. století stál na návrší kamenný hrad olomouckých Přemyslovců. Po dokončení stavby katedrály svatého Václava se stalo duchovním centrem Moravy.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
PENÍZE NA UTOPICKÉ PROJEKTY
de ardoise
29.06.06 02:11
zobrazit všechny komentáře

Související články