Dominantou nového divadla v Plzni bude perforovaná fasáda

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
16.06.2010 12:55
Plzeň

Plzeň - Perforovaná fasáda z bílého vyleštěného betonu připomínající polopropustnou membránu, oponu i malířské plátno, skrze které na ulici pronikají světla divadelního světa, se stane dominantou nového plzeňského divadla. Návrh novostavby složené z divadelní budovy a provozního objektu už má definitivní podobu, začít stavět by se měl v roce 2012. Novinářům to dnes při prezentaci projektu řekli zástupci města, divadla a zpracovatele projektu.
    "O stavbě nového divadla se v Plzni mluví už od 90. let 20. století. Nyní je podoba definitivní a jsme úplně nejblíže, co jsme mohli," uvedla náměstkyně primátora Marcela Krejsová. Podle ní by příští rok měl být vybrán dodavatel stavby, v září 2014 by mohl objekt začít sloužit. Moderní objekt za stovky milionů korun bude novou a výjimečnou dominantou Plzně. Nové divadlo je jednou z největších investičních akcí, kterou město připravuje v rámci kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015.
    Dominantou komplexu bude výjimečná fasáda hlavní budovy, jež se stává spíše scénografickým objektem, jakousi pomyslnou oponou. Bílá dekorativní předsazená stěna připomínající malířské plátno se naklání na příchozího a tím ho vyzývá ke vstupu do divadla. "Při projektování hlavního motivu divadla, tedy vstupní fasády, jsme si řekli, že přestaneme uvažovat jako architekti a začneme uvažovat spíše jako výtvarníci a scénografové a dáme hlavní fasádě určitý symbol," řekl ČTK architekt Vladimír Kružík.
    Unikátní dekorativní fasáda se tak neváže na žádnou okolní architekturu, ale bude žít svým životem, skrze otvory propustí barevné divadelní světlo přímo na ulici. Stane se přechodem ze světa reálného do světa magie.
    V divadelní budově budou dva sály s  kapacitou 500 a 200 lidí, v suterénu sklady, technologie, zázemí orchestru a sboru. V prvním patře určeném pro zajištění zásobování objektu je navržen krytý zásobovací dvůr. "Druhé patro pojme studiovou scénu, ve třetím je umístěn hlavní foyer divadla a hlavní divadelní sál," dodal Kružík. Další dvě patra poslouží divadelnímu personálu.
    Sousední provozní budova spojená s hlavní pomocí můstků bude sloužit jako bariéra chránící divadelní budovu před hlukem z  frekventované Jízdecké ulice a poskytne kompletní divadelní zázemí.
    Podle ředitele Divadla J. K. Tyla Jana Buriana přinese nový objekt do Plzně kvalitnější a bohatší umělecký repertoár. Hlavní scéna poslouží nejen činohře, muzikálu, baletu a opeře, ale umožní představit i žánry pohybující se mezi. Poskytne také prostor pro různé divadelní formy koncipované nejen do tvaru jeviště a hlediště. V objektu otevřeném celodenně bude kavárna, restaurace, prostor pro výstavy, knihkupectví, místo pro setkávání.
    Díky projektu bude revitalizováno nejbližší okolí divadla, před budovami vznikne takzvané divadelní náměstí s plastikou.
    Projekt navržený architektonickou a projekční kanceláří Helika vychází z původního návrhu portugalských architektů, kteří zvítězili v soutěži vyhlášené Plzní. Helika vítězný návrh upravila spolu s  Portugalci podle požadavků města, především omezila podzemní prostory, jež by stavbu výrazně prodražily.
    Podle Krejsové vzejde cena stavby ze soutěže, pohybovat se bude pod miliardou. Plzeň z rozpočtu uvolní 200 milionů, dalších zhruba 100 milionů by měla získat za prodej současného nevyhovujícího Komorního divadla a přilehlého objektu. Zhruba 100 milionů získá od Plzeňského kraje, žádat o dotace bude v operačním evropském projektu i ze státního rozpočtu.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
prodej?
honza
17.06.10 09:52
zobrazit všechny komentáře

Související články