Dokument "Periferní snění" bude uveden na sídlištích

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
09.06.2014 20:40
Praha

Praha - Na pražských sídlištích se bude v následujících dnech promítat dokument nazvaný Periferní snění. Ve spolupráci s Kinematografem bratří Čadíků bude od 10. do 12. června uveden na Hůrce, Opatově a sídlišti Nové Ďáblice u metra Ládví. ČTK to dnes oznámila producentka filmu Alena Stibralová.
    "Večerní projekce doplní koncerty a diskuze na téma veřejného prostoru s tvůrci filmu, odborníky z různých oblastí a zastupiteli městských částí. Program začíná vždy ve 20 hodin a vstup na všechny akce je volný," uvedla.
    Film Periferní snění popisuje příběh klasické pražské periferie - Černého Mostu. Na malé ploše tam žije velké množství lidí, neexistuje zde kulturní infrastruktura a život se tu často ubírá bezvýchodným směrem (alkohol, drogy, kriminalita a xenofobie). Většina obyvatel dojíždí za prací, za vzděláním a zábavou do centra, k místu, kde žijí, nemají silný vztah.
    Režisérka Hedvika Hlaváčková a producentka Alena Stibralová ve snímku mapují budování vztahu lidí k místu jejich bydliště a snahu vytvořit ze strohé periferie pulzující životní prostor. Strůjci této proměny jsou starosta Prahy 14 Radek Vondra, ředitel "Prahy 14 kulturní" David Kašpar a organizátor festivalu Stop Zevling Vojta Havlovec. Chtějí přesvědčit místní, že rozhýbat kulturní aktivity v jejich čtvrti má smysl. A prostřednictvím nedávno otevřeného kulturního centra Plechárna inspirovat teenagery, aby využili svou energii kreativním způsobem.
    Cílem venkovních projekcí dokumentu Periferní snění je konfrontovat obyvatele různých městských částí se situacemi, které jsou možná podobné jejich vlastním příběhům, a ukázat, že kultura na periferii nemusí být okrajovým tématem.
    Tři projekce pod širým nebem odstartují sezonu pražských letních kin. Na Střeleckém ostrově letos ale opět nebude a populární Kinobus svůj program (od 26. června) teprve zveřejní. Už 10. června ale začne promítání na Žlutých lázních, kde se bude hrát každé úterý až do konce července. Od 18. června bude zprovozněno Letní kino Karlín a prostor u smíchovské Meetfactory.

0 komentářů
přidat komentář