Dobřany na jižním Plzeňsku postaví kulturní centrum včetně kina

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
03.10.2007 19:15
Pardubice

Dobřany (Plzeňsko) - Moderní objekt víceúčelového kulturního centra včetně kina začnou ještě letos stavět šestitisícové Dobřany na jižním Plzeňsku. Podobné zařízení v městečku nedaleko Plzně chybí. Radnice plánuje, že náklady na postavení kulturního zařízení by neměly přesáhnout 30 milionů korun, řekl dnes ČTK starosta Jaroslav Sýkora.
    V centru bude jeviště s kvalitním zázemím i pro velký orchestr a se 150 sedadly. Aby město mohlo navázat na tradici filmových festivalů, bude sál sloužit i jako kino, zřejmě s moderní digitální technologií. "Bude to pro koncertní účely i pro výuku zdejších základních škol," uvedl starosta. Radnice nyní ukončuje výběrové řízení, zhruba do měsíce by chtěla začít stavět tak, aby centrum příští rok v říjnu či listopadu zahájilo provoz. Začátek stavby pokryjí Dobřany ze svého rozpočtu, představitelé města doufají, že část nákladů se jim podaří uhradit i z dalších zdrojů.
    Dobřany měly k dispozici dvě místa, kde bylo možné promítat filmy. Jedno kino potřebovalo rychle velké investice, a město ho proto prodalo soukromému investorovi. Zůstalo kino v kasárnách. Při přípravě velké rekonstrukce ale statik zjistil závažné skryté vady v konstrukci budovy, takže stavbu je nutné strhnout. Víceúčelové centrum vyroste místo ní.
    V době, kdy malým městům odlákávají diváky velká multikina, není obvyklé, že by někde radnice nové kino zřizovala. V Dobřanech přesto věří tomu, že se podaří najít způsob, jak ho i přes blízkost multikina v Plzni naplnit. V Plzni je zatím jedno multikino, v dohledné době by se mělo otevřít druhé.
    Jednou z výhod dobřanského kina by měla být digitální technologie namísto klasických filmových pásů. "Je dražší, ale umožní promítat film prakticky vzápětí po pražské premiéře," poznamenal radní Marek Sýkora. I malé kino se tak podle něj může přiblížit programovou nabídkou atraktivních filmů velkým multikinům.
    Podle radního Martina Sobotky město zřejmě bude hledat na provozování centra nájemce. Bude na něm, jak v kině nastaví ceny a jak naláká diváky. Radní by chtěli udržet vstupné v kině nižší, než jsou v Plzni. Věří také, že do "svého" kina budou mířit obyvatelé města, místo aby jezdili do Plzně. Návštěva kina by mohla být zajímavá třeba i pro cyklisty, kteří město volí často jako cíl svých výletů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články