Do soutěže na šéfa expozice na Expo 2015 se přihlásilo pět lidí

Zdroj
Lucie Petrová
Vložil
ČTK
16.08.2012 13:30
Praha

Praha - Vizi a koncepci české účasti na světové výstavě Expo 2015 v Miláně by chtělo vytvořit pět zájemců, kteří se zaregistrovali do výběrového řízení. ČTK zjistila, že mezi kandidáty na generálního komisaře jsou i lidi, kteří se podíleli na české účasti na Expo 2010 v Šanghaji. Jsou to bývalý generální komisař Pavel Stehlík, bývalá ředitelka českého pavilonu, později pověřená řízením kanceláře generálního komisaře Miloslava Kumbárová a bývalý mluvčí české účasti Jiří Potužník. Účast v soutěži potvrdili ČTK.
     Ministerstvo zahraničí po středeční uzávěrce soutěže vyhodnocuje a kontroluje dokumenty, které požadovalo. "Vzhledem k tomu, že některé z nich nebyly kompletní, museli jsme žádat uchazeče o doplnění. Není tedy možné říct, kolik uchazečů nakonec splní všechny náležitosti," řekl ČTK mluvčí ministerstva Vít Kolář. Podle něj konečný počet kandidátů bude možné potvrdit po vyhodnocení přihlášek z hlediska jejich kompletnosti podle zadání.
     Hlavním tématem Expo 2015 je heslo "Nakrmit planetu, energie pro život". Česko ovšem dosud Itálii svoji přítomnost na výstavě nepotvrdilo. Účast přitom přislíbilo už 93 jiných států. V Česku má celá procedura zpoždění, což může budoucí přípravy výstavby pavilonu komplikovat.
     Kandidáti na vypracování koncepce pro Itálii museli předložit motivační dopis a písemnou vizi projektu. Ministerstvo vypsalo soutěž na základě rozhodnutí vlády. Ta ale dosud podle dostupných informací výslovně neuvedla, že se světové výstavy Česko vůbec zúčastní. Vláda by do 31. října měla rozhodnout o vítězném koncepčním návrhu, detailech financování a jmenovat komisaře účasti.
     Státní prezentace by měla přijít odhadem na 350 milionů korun, kabinet ale tentokrát chce, aby část nákladů nesly firmy, které se chtějí výstavy v průmyslovém centru severní Itálie účastnit. Ministerstvo navrhuje do prezentace vložit 171 milionů korun z veřejných peněz. Vláda na rozdíl od minulých světových výstav chce dát mnohem míň peněz a změnit formu i financování státní propagace.
0 komentářů
přidat komentář

Související články