Do soutěže Europa Nostra nominoval NPÚ hrad Bečov

Zdroj
Vladimír Meluzín
Vložil
ČTK
30.09.2009 17:50
Praha

Bečov (Karlovarsko) - Bečovský státní hrad a jeho projekt Hrad Bečov - konzervace a prezentace přihlásil letos Národní památkový úřad (NPÚ) jako jediný v kategorii projektová koncepční dokumentace do soutěže Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra 2009. Už účast v soutěži může přispět ke zvýšení zájmu návštěvníků či institucí o hradní areál a také pomoci urychlit plánovanou rekonstrukci hradu, sdělil dnes ČTK kastelán Tomáš Wizovský.
    Jedním z možných ocenění je finanční odměna 10.000 euro (asi 250.000 korun). Přišla by vhod, protože na obnovu hradu, jenž zaujímá přibližně dvě třetiny bečovského areálu, je třeba minimálně 56 milionů Kč. A to je cena těch nejnutnějších prací. Na celý komplex je třeba až 200 milionů. "Ovšem také jakékoliv nefinanční ocenění i samotná nominace do soutěže je velkým přínosem a propagací památky," podotkl kastelán.
    Na přípravě podkladů pro soutěž pracoval NPÚ s ateliérem Girsa a Českým vysokým učením technickým v Praze. Projekt popisuje koncepci a řešení projektu konzervace středověkého hradu. Přihláška obsahuje 118 stran odborného textu, 90 kvalitních fotografií, 19 obrázků a ikonografií i 23 půdorysných situací, plánků a grafů. "Je to historicky první shrnutí výjimečných výsledků odborných průzkumů a expertiz o  hradu jak z minulých, tak z posledních let," konstatoval Wizovský.
    Gotický hrad tvoří monumentální seskupení kaplové věže, starobylého donjonu a spojovacího křídla. Objekt založený před polovinou 14. století pozbyl v době třicetileté války reprezentativní funkci. Přesto je bečovský hrad zachován ve vysoce autentické podobě. Jeho rekonstrukce ale postupuje pomalu. "Už jsme udělali konzervaci omítek a letos opravujeme střechu. V hradní části vzniká i unikátní požární nádrž," řekl Wizovský.
    Pro veřejnost je přístupná právě pouze zámecká část, kde je vystaven relikviář svatého Maura, jedna z nejvýznamnějších památek v Česku. I díky ní návštěvnost zámku v  uplynulých letech rostla až na loňských asi 55.000 lidí v závěru září. Letos ji nejspíše ovlivní krize, do současnosti přišlo téměř 50.000 návštěvníků. Do oprav zámeckého a hradního areálu v Bečově bylo v posledních třech letech investováno kolem 21 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články