Do pražské Nerudovy ulice se vrátily plynové lampy

Vložil
ČTK
10.12.2009 20:45
Praha

Praha - Do poloviny pražské Nerudovy ulice se dnes vrátily plynové lampy. Slavnostně je rozsvítili zástupci hlavního města a první městské části. V současné době je v Praze v provozu přes 500 plynových lamp, nacházejí se především na místě Královské cesty, která vede od Prašné brány až na Pražský hrad. V příštím roce by mělo být osvětlení Královské cesty dokončeno.
    Na trase, po které jezdili čeští králové ke korunovaci na Pražský hrad, chybí po dnešku plynové lampy ještě na Karlově mostě a v horní části Nerudovy ulice. Osvětlení by mělo skončit na Hradčanském náměstí.
    Podle náměstka pražského primátora Pavla Klegy město Praha do budoucnosti uvažuje o zavedení těchto světel i na Zámeckých schodech, v ulici Na Kampě a na Velkopřevorském náměstí. Podle starosty Prahy 1 Filipa Dvořáka ale na to v současnosti nejsou peníze.
    Do Prahy se nostalgické plynové světlo vrátilo v roce 2002, kdy bylo v Michalské ulici instalováno prvních devět lamp. Letos byly vyměněny lucerny na Malé Straně. V Mostecké ulici a na Malostranském náměstí je nově 101 plynových lamp, dalších 46 je v první polovině Nerudovy ulice. Kromě Královské cesty jsou lucerny rovněž na Ovocném a Uhelném trhu nebo v Rytířské a Železné ulici. Rozsvěcí se automaticky, ale při zvláštních příležitostech, jako například v současném adventním čase, je rozžíná jako kdysi lampář dlouhou tyčí.
    První plynové lampy se v Praze objevily v roce 1847. O sto let později jich bylo v ulicích kolem 10.000. Později se nahrazovaly elektrickými v  souvislosti s přechodem ze svítiplynu na zemní plyn. Jako poslední byly převedeny na elektřinu osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici v dubnu 1985.
    Praha zdaleka není jediným českým městem, v němž plynové lampy opět fungují. Jsou například i v Ostravě, Hradci Králové nebo Plzni. Také v Evropě je tento způsob osvětlení k vidění v mnoha zemích, a to především před významnými budovami či v historických částech měst - v Londýně před Buckinghamským palácem, v Berlíně u zámku Charlottenburg nebo v centru Krakova.
0 komentářů
přidat komentář