Dny lidové architektury otevřely na Malé Skále i Vacardův mlýn

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
17.07.2014 19:55
Malá Skála (Jablonecko) - Dny lidové architektury otevřely v Libereckém kraji turistům i běžně nepřístupné památky. Třeba na Malé Skále mohou navštívit nejen Boučkův statek s galerií, ale i téměř neznámý a podstatně starší Vacardův vodní mlýn s pilou. První zmínky o něm se podařilo najít už na počátku 18. století, ale to už ten mlýn stál, řekla dnes ČTK Šárka Bredlerová, která v roubeném domě žije s manželem a pěti dětmi.

    Z původního technického vybavení mlýna ani později přistavěné pily se nic nedochovalo. "Máme tady pár mlýnských kamenů, máme tady skoby a různé díry ve zdi, kde zkušení mlýnaři vědí, k čemu to sloužilo. Inventář se však nedochoval, protože byl dřevěný," vysvětlila majitelka. Zdejší mlýn byl raritou, protože byl poháněn vodou z nedalekého rybníka, kterou nad mlýnské kolo přiváděly dřevěné vantroky uložené nad cestou na pískovcových pilířích. Samotné mlýnské kolo mělo devět metrů v průměru.
    Když se Bredlerovi do mlýna před pár lety přistěhovali, byl v dezolátním stavu a potřeboval rekonstrukci. Krovy a střechy jsou proto nové stejně jako například kachlová kamna s pecí. "Je tady ještě spousta práce, ono to není moc vidět, ale my na tom pracujeme postupně dál," řekla Bredlerová. Dům je ale přizpůsobený životu velké rodiny, nechybí zvířata ani zahrada, na které majitelka pěstuje bylinky i zeleninu pro domácí spotřebu. "Nechceme z toho tady udělat muzeum, líbí se nám tu žít," dodala.
    Vacardův mlýn není zdaleka jedinou památkou, kterou mohou lidé v rámci Dnů lidové architektury až do neděle navštívit. Centrem dění je trasa podél Jizery od Turnova do Semil, kde budou ve zpřístupněných památkách lidové architektury pro návštěvníky připraveny odborné výklady i zajímavý doprovodný program. Pro turisty se otevřou třeba Bičíkův statek v Příšovicích nebo Kopicův statek v Kacanovech. Trasa po lidových stavbách se dá podle ní projít pěšky. Lze ji ale absolvovat autem, na kole nebo koloběžce, ale také sjet po Jizeře na lodi.
0 komentářů
přidat komentář