Dny evropského dědictví otevřou přes tisícovku památek

Vložil
ČTK
03.09.2014 07:05
Praha

Praha - Přes tisícovku památek v celé republice, z toho téměř 800 zdarma se otevře zájemcům v rámci letošních Dnů evropského dědictví. Uskuteční se od 6. do 14. září, národní téma letos zní Návraty ke kořenům a zahájení bude v pátek v Opavě. Příští víkend bude věnován technickým památkám a lázeňské architektuře.
    Dny evropského dědictví jsou celoevropskou akcí s více než dvacetiletou tradicí, která chce propagovat historické dědictví. Každoročně otevírá co nejvíce architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií i dalších prostor, které uchovávají movité kulturní dědictví. V ČR se nezpřístupňují jen oficiálně prohlášené kulturní památky, ale otevírají se i desítky soukromých a veřejných budov, které nebývají přístupné vůbec, nebo jen příležitostně a částečně.
    V rámci národního zahájení bude v Opavě mimo jiné odhalen rozměrný obraz Antona Pettera zobrazující zavraždění svatého Václava. Dílo po nákladné restauraci bude zavěšeno v tamním kostele sv. Václava a vystaveno bude po dlouhých letech, kdy bylo v depozitáři kroměřížského zámku.
    Oslavy v Opavě představitelé města spojili s výročím 790 let od získání městských práv. Zpřístupněno bude všech 25 kulturních památek nacházejících se na území města a zástupci města by své sídlo rádi představili jako město historické - tak Opava nebývá většinou vnímána.
    Hlavním pořadatelem Dnů evropského dědictví v tuzemsku je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Od prvního ročníku, do kterého se přihlásilo 300 památek a přišlo se na ně podívat 50.000 lidí, roste návštěvnost i počet zúčastněných památek. Posledních deset let už návštěvnost překračuje půl milionu lidí. Informace o všech přístupných památkách jsou na internetové stránce www.historickasidla.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články