Diplomacie hledá tvůrce koncepce účasti na Expo 2015 v Itálii

Zdroj
Lucie Petrová
Vložil
ČTK
09.08.2012 10:45
Praha

Praha - Ministerstvo zahraničí hledá ve výběrovém řízení člověka, který vypracuje svoji vizi a koncepci možné české účasti na Expo 2015 v italském Miláně. Uchazeči o pozici generálního komisaře českého pavilonu se mohou hlásit do 15. srpna, uvedla na dotaz ČTK česká diplomacie.
     Hlavním tématem Expo 2015 je heslo "Nakrmit planetu, energie pro život". Česko ovšem dosud Itálii svoji přítomnost na výstavě nepotvrdilo, vyplývá z oficiálních stránek organizátorů. Účast přitom potvrdilo už 93 jiných států.
     V Česku má celá procedura zpoždění, což může budoucí přípravy výstavby pavilonu komplikovat. Nedávno otálení na základě svých zkušeností kritizoval i bývalý komisař českého pavilonu na Expo 2010 v Šanghaji Pavel Stehlík.
     Kandidáti na vypracování koncepce pro Itálii budou muset předložit motivační dopis a písemnou vizi projektu. Musejí být bezúhonní, jazykově vybavení a mít řídící a organizační a komunikační schopnosti, stojí mezi požadavky na generálního komisaře. Zájemci se měli předběžně registrovat a vyzvednout podklady do 3. srpna, vzhledem k dovoleným ale ministerstvo na tomto datu netrvá, uvedl mluvčí Vít Kolář.
     Ministerstvo vypsalo výběrové řízení na základě rozhodnutí vlády. Ta ale dosud podle dostupných informací výslovně neuvedla, že se světové výstavy Česká republika vůbec zúčastní. Vláda by do 31. října měla rozhodnout o vítězném koncepčním návrhu, detailech financování a jmenovat komisaře účasti.
     Státní prezentace by měla přijít odhadem na 350 milionů korun, kabinet chce, aby část nákladů nesly firmy, které se chtějí výstavy v průmyslovém centru severní Itálie účastnit. Ministerstvo navrhuje do prezentace vložit 171 milionů korun z veřejných peněz.
     Kabinet na rozdíl od minulých světových výstav chce dát mnohem míň peněz a změnit formu i financování státní propagace. Za účast na Expo 2010 v Šanghaji před dvěma lety zaplatil stát půl miliardy korun, Expo 2005 v Japonsku stálo 300 milionů ze státního rozpočtu.
Podle diplomacie by tentokrát vláda na marketingovou akci státu měla dát 100 milionů korun ze státního rozpočtu, dalších 71 milionů by mělo jít ze státních peněz, které se podařilo ušetřit nebo vydělat z rozpočtu minulé výstavy v Číně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články