Diplomacie chce na Expo 2015, ale s velkým zapojením firem

Vložil
ČTK
23.05.2012 13:20
Praha

Praha - Ministerstvo zahraničí navrhuje vládě účast České republiky na příští světové výstavě Expo 2015 v Miláně, chce ale významné zapojení nestátního a soukromého sektoru. Celkové náklady na českou účast se odhadují na 300 až 350 milionů korun, přičemž stát by měl dát 170 milionů. Zbytek, tedy zhruba polovinu, by měly pokrýt podniky, které by se do české prezentace v průmyslové metropoli Itálie chtěly zapojit.
     Účast na minulé světové výstavě v Šanghaji před dvěma lety platil stát, který na to vyčlenil půl miliardy korun, na předchozí Expo 2005 v Japonsku to bylo 300 milionů. Nyní chce diplomacie významně šetřit. Vláda by měla o návrhu rozhodovat ve středu.
     Bude to se zpožděním téměř jeden a půl roku, do Česka totiž oficiální pozvánka od italských pořadatelů přišla na začátku loňského roku. Otálení, pak tudíž i kratší čas na vytvoření expozice a tentokrát i shánění soukromých zájemců o účast může přípravy na nákladnou marketinkovou akci státu významně zkomplikovat, míní experti.
     V materiálu pro kabinet ministerstvo navrhuje, aby vláda dala na marketinkovou akci 100 milionů korun ze státního rozpočtu, dalších 70 milionů by mělo jít z peněz, které se podařilo státu ušetřit nebo vydělat z rozpočtu minulé výstavy v Číně.
     Vláda by také měla schválit vypsání výběrového řízení na generálního komisaře české expozice. Kancelář pro přípravu Expa diplomacie nedávno zavřela, podle bývalého generálního komisaře Pavla Stehlíka to byla chyba. Bude se tak totiž muse začínat se vším znovu, pokud vláda s  českou účastí nakonec bude souhlasit, řekl nedávno Stehlík.
     Na Expo 2015 v Miláně se zatím přihlásilo 85 států světa. Budoucí výstava v Miláně bude mít heslo "Nakrmit planetu, energie pro život".
0 komentářů
přidat komentář

Související články