Developer se bude s Ostravou soudit o stovky milionů

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
12.09.2012 21:15
Ostrava

Ostrava - Městu Ostrava se stále nedaří urovnat spor se společností Amádeus Real týkající se výstavby obchodního centra. I přes osobní jednání zástupců obou stran nakonec zřejmě bude muset vše vyřešit soud. Developer navíc pravděpodobně bude uplatňovat náhradu vzniklé škody, a to v  řádech stovek milionů korun. ČTK to dnes řekl primátorův náměstek Tomáš Petřík (ODS) s tím, že společnost z krachu celého projektu viní centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Jeho starosta Jiří Havlíček (ČSSD) jakékoliv pochybení odmítá.
     
Podle Petříka se obě strany sešly na jednání v úterý. "Jejich část výpravy doplnili renomovaní právníci, kteří v zásadě neřekli poslední číslo, ale kvantifikovali škody, které vznikly společnosti. Myslím si, že před námi bude patrně velice dlouhý a velice složitý a vleklý spor. Dneska bych hovořil o tom, že budeme v soudním sporu o částku v řádech stovek milionů korun," podotkl Petřík.
      Podle něj je pro město stále prioritou vzájemné jednání, i když je přesvědčen o tom, že společnost podá na město žalobu. "To ještě pořád neuzavírá prostor pro eventuální jednání," domnívá se Petřík, který nevyloučil to, že obdobný spor by mohl ovlivnit ratingové hodnocení města. "Jsem přesvědčen o tom, že všechny finanční instituce tuto skutečnost zaznamenají, protože je to eventuální potenciální ztráta, respektive výdaj Ostravy," řekl Petřík.
      Společnost Amádeus Real v březnu odstoupila od kupní smlouvy na pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru města, kde měl obchodní komplex stát. Učinila tak poté, kdy mu městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz odmítl udělit souhlas s umístěním stavby. Obvod ho nakonec dodatečně udělil a město odstoupení od smlouvy písemně zpochybnilo. Amádeus Real je však podle Petříka přesvědčen o tom, že vinu na krachu projektu nese právě centrální obvod.
      "Pevně věřím, že si stojíme na výhru, nicméně pokud ne, tak někdo bude za tu škodu odpovědný," uvedl během jednání zastupitelstva primátor Petr Kajnar (ČSSD). Starosta centrální městské části Havlíček však stojí za tím, že obvod nepochybil. "Tyto úvahy (o pochybení obvodu) úplně odmítám. Firmy, které tímhle způsobem postupují v jiných městech, mají stále stejný scénář. Koupím si nemovitost, nechám ji chátrat a místo, abych stavěl, tak potom obviním kohokoliv, že to zhatil," podotkl Havlíček, který tvrdí, že obvod postupoval podle nejlepšího vědomí a svědomí.
      Společnost Amádeus Real se k celému sporu příliš nevyjadřuje. Její mluvčí Jan Piskáček dnes ČTK řekl, že ho ani v  této fázi nebude komentovat. Nechtěl ani uvést, zda firma připravila, případně podala žalobu na město.

Související články