Deník: Italští architekti psali na UNESCO kvůli vile Tugendhat

Vložil
ČTK
29.09.2008 10:15
Brno

Brno - Opakované odkládání opravy brněnské vily Tugendhat začalo znepokojovat odborníky v zahraničí. Sdružení italských architektů oslovilo už kvůli tomu organizaci UNESCO, která funkcionalistickou vilu zapsala na prestižní seznam světových památek. Italští architekti žádali o vysvětlení špatného stavu vily. Jejich podnět znamená, že Brno v nejbližších dnech může čekat dotaz, proč opravu dosud nezahájilo, píše dnešní Brněnský deník.

    Stížnosti zahraničních odborníků potvrdil listu tajemník pro záležitosti UNESCO z ministerstva kultury Michal Beneš. Jaroslav Hamža z brněnského magistrátu dodal, že kdyby inspektoři UNESCO zjistili, že vlastník památku zanedbává, hrozila by jí ztráta zápisu na prestižní seznam. Podle odborníků to nyní nehrozí. Prodlevy však komplikují zápis jiných památek, řekl listu Beneš.
    Vila Tugendhat je na seznamu kulturního dědictví UNESCO od roku 2001. Podmínku zápisu byla její památková obnova, která se od té doby plánuje a odsouvá. Zpoždění způsobily spory projektantů. Ačkoli Brno projektanta dávno vybralo a ten projekt vypracoval a odevzdal, rozhodly nedávno soudy, že výběr vítěze tendru nebyl v pořádku. Nyní se čeká na rozhodnutí brněnské rady. Má říct, zda soutěž zruší a vypíše znova, nebo vybere právoplatného vítěze několik let staré soutěže.
0 komentářů
přidat komentář

Související články