Děkanství získalo peníze na opravu kostela v Českém Jiřetíně

Vložil
ČTK
03.01.2009 10:45
Pardubice

Český Jiřetín (Mostecko) - Litvínovskému římskokatolickému děkanství se podařilo získat část peněz na opravu dřevěného kostela v horské obci Český Jiřetín na Mostecku. Po poslední zimě byla památka ze 16. století v havarijním stavu. Tající sníh přispěl ke vzniku několika otvorů v šindelové střeše, od loňského jara tak do kostela zatékalo. Dotace z ministerstva kultury a sponzorský dar umožní vyměnit asi třetinu střechy, řekl dnes ČTK administrátor litvínovské farnosti Grzegorz Czerny.

    Náklady na nezbytné opravy kostela jsou vyčísleny na téměř milion korun, což je nad možnosti litvínovského děkanství jako správce památky. Příspěvek ministerstva kultury činí 270.000 korun, dalších 100.000 korun poskytla Česká rafinérská.
    "Na sklonku léta jsme díky finančnímu daru sponzora nakoupili kvalitní štípaný šindel ze skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Do konce prosince se podařilo přeložit krytinu na jižní straně presbytáře, kde nejsilněji prosakovala voda. Opravy dalších problémových částí střechy budou pokračovat během ledna, jak to dovolí počasí," uvedl Czerny.
    Děkanství podle něj nadále shání zbytek financí potřebných k dokončení rekonstrukce.
    Kostel se stal se svolením církve centrem kulturních a společenských aktivit. Hostil řadu koncertů barokní hudby a výstav. Tradičně tam předváděli své umění malíři kraslic a německé krajkářky. K liturgickým účelům je využíván zhruba dvanáctkrát do roka.
    Kostel bude zpřístupněn veřejnosti i letos. Do konce března vždy v sobotu, od dubna do konce srpna v úterý, v sobotu a v neděli. "Prohlídky památky umožnila spolupráce s mosteckým úřadem práce," doplnil Czerny.
    Dřevěný kostel z roku 1563 je významnou sakrální památkou. Z obce Fláje, která ustoupila stavbě vodní přehrady, byl přemístěn do Českého Jiřetína v 60. letech 20. století. Po rozsáhlé rekonstrukci byl v roce 1996 znovu slavnostně vysvěcen.
0 komentářů
přidat komentář