Čunek: Možnost zasahovat do stavebního řízení by se měla zúžit

Vložil
ČTK
09.07.2007 21:40
Pardubice

Pardubice - Možnost, aby ekologové a další subjekty zasahovali do stavebního řízení, by se podle místopředsedy vlády Jiřího Čunka měla omezit. Čunek to dnes řekl na tiskové konferenci během návštěvy Pardubického kraje v  souvislosti s projektem splavnění Labe z Přelouče do Pardubic. Ten na jaře tohoto roku zastavilo negativní stanovisko ministerstva životního prostředí.
    Vybudování kanálu přes ekologicky cenné Slavíkovy ostrovy skončilo v  březnu letošního roku neudělením výjimky ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Další výjimku, na jejímž základě by mohlo Ředitelství vodních cest zasáhnout do lokalit s chráněnými živočišnými druhy, neudělila v dubnu Správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
    O pokračování výstavby takzvaného plavebního stupně Přelouč se snaží Pardubický kraj, magistrát i společnost Přístav Pardubice založená k vybudování koncového bodu vodní cesty. Čunek myšlenku splavnit Labe z Přelouče do Pardubic pro lodě s větším ponorem podpořil a uvedl, že ochrana přírody by měla mít své meze.
    "Možnost, aby ze zákona měl kdokoliv možnost brzdit dlouhodobě jakýkoliv projekt, je špatně. Tento druh demokracie je také velmi náročný na peníze. Kdybychom je opravdu vrhli na ekologii, například na alternativní zdroje energie, bylo by to určitě užitečnější než podstupovat ten ohromný administrativní řetěz. Ve vládě a na mém ministerstvu se dost diskutuje o tom, zda parametry práv občanů a skupin jsou nastaveny správně," řekl Čunek.
    Ministerstvo pro místní rozvoj chce v  nejbližší době také zjednodušit stavební zákon platící od 1. ledna letošního roku. Nedával by již povinnost obcím pořídit si do určité doby územní plán a zjednodušil by výstavbu běžných plotů mezi sousedními pozemky. "Dnes je podmínka, že obce musejí tvořit nové územní plány do tří let, což je velmi problematické. Stojí to velké peníze a mnozí by to nestihli, aby mohli čerpat peníze z evropských fondů," uvedl Čunek.
    Tříletý termín by měl ze zákona zcela vypadnout. Zároveň chce ministr upravit pasáž zákona, podle níž je nutné stavební povolení i na výstavbu běžných plotů mezi sousedy. Do výšky 180 centimetrů by pro ni nebylo nutné úřední schvalování. Podle Čunka by měla novela projít rychle vládou a do sněmovny by se mohla dostat během srpna.
0 komentářů
přidat komentář