Vložil
ČTK
17.05.2009 14:25
Hradec Králové


zpět na článek
11 komentářů
zrušte pochybnou cechovní roganizaci
Petr
| 17.05.09 04:19
"Komora vyzvala architekty, aby se soutěže neúčastnili." A přesto se účastnili!! Pseudocechovní spolek opět zabodoval, nikdo o něj nestojí a měl by být zrušen!
:-)
ondrej
| 18.05.09 08:52
Co to je za výraz "pseudocechovní spolek"? Pokud je mi známo, tak např.soutěž na NK(národní knihovnu), se dostala do problémů i z toho důvodu, že soutěž byla špatně připravena. A pokud jde o zakázky z veřejných zdrojů - jak jinak než dobře připravenou soutěží se dobrat přijatelného výsledku? Požadavky Komory jsou pak poněkud zásadnější právě z toho důvodu, aby k případným problémům nedocházelo. Naopak při těchto jednáních je Komora mimořádně otevřená a vstřícná. Chtěl bych upozornit na kultivaci prostředí soutěžemi například ve Španělsku. Je u nás poněkud škoda, že se tu obecně chápaný zavedený systém správy veřejných financí určitým standardním a osvědčeným mechanismům brání. A mimochodem Komora vykonává svou činnost (tzv.přeneseného výkonu státrní zprávy - tedy státní administrativu), bez státních dotací. Ondřej
hahaaaaa
Martin Šťastný
| 18.05.09 12:53
2 ondrej:
požadavky komory jsou zásadnější??? podle vás je komora nějakou zárukou kvality soutěže??? to je k smíchu!!! kdybyste věděl v jakém chaosu (ne jasnost zadání, nedodržování termínů odpovědí atd, atd, ...) je například soutěž na školu v odolene vodě, tak byste to nevyslovil. je to cechovní organizace která je v současné době podle toho jak funguje minimálně co se soutěží zcela kničemu!!! a není zárukou jakékoliv kvality. neříkam že podobná organizace je zbytečná, ale měla by fungovat zcela jinak. takto zbytečná je. ještě aby ji dotoval stát ....
to je martine nepochopení
František Procházka
| 18.05.09 04:52
komora není organizátorem soutěže, pouze vymezuje mantinely formou soutěžního řádu a osvědčuje soulad soutěžních podmínek s tímto řádem, případně vybranými zákony; odpovědnost za dodržování podmínek nese její vyhlašovatel a do určité míry jím jmenovaná porota; neproběhne-li soutěž podle platných regulí, je právem jejích účastníku podat odvolání, jehož procedura je přesně popsáno jak v soutěžních podmínkách, tak v soutěžním řádu, tak i zákonu o zadávání veřejných zakázek - to, že instrument odvolání málokdo využije a spokojí se s nepoučenými výkřiky je věc jiná....apropo komora je přesně taková jakou si ji její vlastní členové vytvoří, respektive jaké osoby si navolí do výkonných orgánů na valné hromadě...
ad Ondřej
Petr
| 20.05.09 10:25
"A mimochodem Komora vykonává svou činnost (tzv.přeneseného výkonu státrní zprávy - tedy státní administrativu), bez státních dotací". No to jsem se zasmál! Tzv. Komora přeci neustále řeší a soudí jenom to kdo komu podtrhnul cenu nebo dokonce vyfouknul zakázku. Komora stanovila kartelovou dohodu o nehorázně vysokých cenách architektonických prací, myslím, že se to svinstvo jmenuje honorářový řád.
Běda architektovi, který to nedodržuje - a oni to samozřejmě nedodržují.
Takže žádná přenesená státní správa, ale klasický středověký cech na lilkvidaci konkurence a tržního prostředí.
středověký cech na lilkvidaci konkurence a tržního prostředí
takyarchitekt
| 20.05.09 11:41
Tak ona Komora jiz provinilce i oslepuje ?
nehorázně vysoká cena
František Procházka
| 20.05.09 12:07
Petře,
prozradíte mi, co vidíte na kupříkladu 8% honoráři za zajištění všech stupňů projektu rod. domu při výši investice 4 mil. korun nehorázného, když platíte současně všechny požadované profese tzn. statiku, hasiče, vytápění, elektro-silnoproud, elektro-slaboproud, vodovod, kanalizaci, plynovod, chlazení, radonový průzkum, měření hluku, dál platíte nájem kanceláře, SW a HW vybavení, a navíc bojujete s nečitelnými úřady? Vy to všechno zmáknete sám doma v obýváku? Považujete vyfouknutí zakázky za etické?
Byl jste někdy u právníka, notáře, daňového poradce, veterináře, zubaře, a řešil, že půjdete jinam kvůli ceně?
Díky za odpovědi.
panu Procházkovi
Petr
| 21.05.09 07:41
Vážený pane Procházko, vůbec neprojektuji, jen mám zkušenosti s přemrštěnými cenami tzv. architektů, kteří se exhibují za cizí peníze svými minimalistickými kabicemi od bot a jinými hrůzami.
Dále.
Většina značně předražených projektů, včetně specialistů, je naprosto nekvalitní, nepromyšlená, bez detailů mnohdy neúplná. Na stavbě se musí neustále řešit co pan projektant zapomněl, neudělal nebo udělal špatně. Rozpočty? Zřejmě si ani nedovedete představit co všechno rozpočtáři v nich dovedou zapomenout.
A nečitelné úřady? Pane Procházko, zákony jsou čitelné a úředníci podle nich jsou povinni konat.
petře oukej
František Procházka
| 21.05.09 11:59
potom máte zkušenosti věru neblahé a doufám, že s nimi nepřicházíte do styku denně. přesto, máte-li pocit, že architekt neodvedl sjednanou práci kvalitně a podle smlouvy, máte, narozdíl od odvolání proti rozhodnutí úřadu, hned několik nástrojů jak se domoci nápravy:
1) požadujete naplnění smlouvy v odpovídajícím rozsahu a kvalitě
2) vznikne-li na stavbě škoda, požadujete její náhradu po architektovi, který je ze zákona pro takový případ pojištěn (právě jako člen komory)
3) neplní-li podle vašeho názoru architekt ujednání smlouvy, nebo se vyhýbá závazkům, můžete se právě prostřednictvím podání podnětu k zahájení disciplinárního řízení u komory domoci nápravy.

pokud komora dle vašich slov jenom někoho soudí, potom je to mj právě proto, aby chránila zdravé prostředí pro výkon profese včetně vás jako potenciálních klientů nebo účastníků stavebního procesu; no a protože si ti architekti, jak zde již bylo řečeno, platí činnost komory ze svého, potom i jejich honoráře, tak jako u každé jiné profese, musí pokrýt náklady na udržení živnosti - jenom v kolektivistickém, nebo všelijakými dotacemi pokrouceném prostředí je to jinak....zkuste si to srovnat třeba s hospodřením JZD - dnes zemědělských akciových společností, nebo tzv. developery...
panu Procházkovi 2
Petr
| 21.05.09 01:04
Vážený pane Procházko, dovedete si představit, kdyby tzv. Komora s povinným členstvím a s povinnými příspěvky vůbec nebyla? Myslíte, že by bez ní architekti zahynuli hlady? Co kdyby bylo více komor, aby byla konkurence? Jak by dnes asi dopadli třeba takový Michellangelo? Určitě by na sv. Petru jeho kopule nebyla. Neměl by totiž potřebnou autorizaci a nesložil by ty správné zkoušky.
Petře
František Procházka
| 21.05.09 02:56
sám se chytáte do svých sítí. říkáte, že zákony jsou čitelné, tak si je opravdu přečtěte. zjistíte potom, že existuje zákon č.360 o výkonu povolání...na jehož základě jsou některé komory zřízeny. nechci vám brát iluze, ale představím-li si fungování profesí bez profesním komor, potom musím, myslím po právu konstatovat, že situace by byla minimálně v několika ohledech mnohem horší, např. licenci by uděloval mizerně placený úředník, proti neetickým postupům konkurentů by nebylo jak se bránit, blbé zákony a vyhlášky by nikdo nepřipomínkoval....tím však v žádném případě neříkám (jak mě možná vnímáte), že komora funguje bezchybně, naopak bafuňáři jsou všude a je třeba je vymést novým koštětem, kde ho ale vzít, když nová generace není ochotná podílet se na věcech veřejných....
s tim sv. Petrem je to hodně blbý příklad...kopule by tam samozřejmě nebyla kvůli tomu, že mění panorama a městu by hrozilo vyškrtnutí ze seznamu UNESCO!
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.