Čínský dovoz ničí kamenické firmy z Olomouckého kraje

Vložil
ČTK
15.01.2007 19:00
Olomouc

Olomouc - Čínský dovoz ničí kamenické firmy z Olomouckého kraje. Navzdory velkým přepravním vzdálenostem je český kámen dvojnásobně dražší než asijská konkurence. Levný dovoz z Číny pociťuje například jesenická firma Slezský kámen, největší výrobce dlažebních kostek a kamenných dlažeb v Česku. Informuje o tom dnešní středomoravská Mladá fronta Dnes (MfD).

    "Nikdy bych neřekl, že čínská konkurence pronikne i do kamenictví. Dnes je to ale realita. Dokonce k nám dovážejí i ty nejobyčejnější žulové kostky," uvedl ředitel Slezského kamene Jiří Pelc.
    Kamene je podle něj v Číně hodně a má nízkou hodnotu. Levná je tam i pracovní síla. Číňanům se ale paradoxně vyplatí i doprava. "Kámen je totiž v podstatě závažím. Lodě přepravující lehké zboží jej převážejí, protože zaručí požadovaný ponor," uvedl Pelc. Slezský kámen nemůže podle něj čínskému dovozu konkurovat cenou. "Pro nás hovoří kvalita a schopnost rychle a pružně reagovat na požadavky zákazníků," řekl MfD Pelc.
    Jenže u prodejců rozhoduje právě cena. "Setkal jsem se už s čínskými obrubníky. Stojí polovinu toho co české. Je o ně proto velký zájem, berou je dokonce i velké stavební firmy," uvedl Karel Dolák, který prodává dlažbu v  Dolanech na Olomoucku. Sám výrobky z Číny dosud nenabízel, hodně ale o nich ví a nesouhlasí s tím, že by dlažba z dovozu byla méně kvalitní. "Je to přírodní kámen, na tom není co pokazit," řekl Dolák.
0 komentářů
přidat komentář

Související články