Chystanou koncertní síň zakreslí letos projektanti do mapy Brna

Vložil
ČTK
16.01.2009 09:50
Brno

Brno - Chystaná stavba koncertní síně pro Brno, po níž zhruba 100 let volají brněnští filharmonici, se o krok posunula. Městští radní tento týden schválili vypsání výběrového řízení na autora územní dokumentace. Vybraná firma by ji měla zpracovat za půl roku, pak radnice požádá o územní rozhodnutí. Právě územní rozhodnutí je pro uskutečnění záměru podstatné. Bez něj nelze žádat o evropské dotace, řekl ČTK primátorův náměstek Daniel Rychnovský.

    Financování stavby Janáčkova kulturního centra je nejslabším článkem projektu. Vybudování centra má stát 1,2 miliardy korun, z toho třetina půjde na stavbu podzemních garáží, které by měl platit soukromý investor. Zbytek peněz však musí sehnat město. V rozpočtu města se dlouhodobě počítá se 200 miliony korun, stejnou částku by podle představitelů Brna mohl dát kraj. Další peníze však chybí.
    Rychnovský si pomoc slibuje od Evropské unie. Příští týden jede o záležitosti jednat do Bruselu, kde má schůzku se slovenským eurokomisařem Jánem Figeľem. Představitelé brněnské radnice se také budou snažit získat část peněz od státu.
    O stavbě Janáčkova kulturního centra se v Brně mluví léta. Kvůli finanční náročnosti vedení Brna v minulosti záměr odložilo. Rychnovský, který je ve funkci tři čtvrtě roku, však stavbu považuje za jeden z hlavních úkolů.
    Janáčkovo kulturní centrum chce radnice postavit v centru Brna vedle Besedního domu. Na místě je nyní parkoviště. Nová scéna se má stát domovskou pro Filharmonii Brno a operu a balet Národního divadla Brno. Nyní orchestr vhodné koncertní prostory nemá. "Vlastně vůbec nevíme, jak naše filharmonie zní, museli bychom jet do nějakého kvalitního sálu a poslechnout si ji tam," uvedla už dříve předsedkyně brněnského Spolku přátel hudby Alena Štěpánková Veselá.
0 komentářů
přidat komentář

Související články