Chrudimské muzeum má mít nový depozitář od Projektil architekti

Vložil
ČTK
29.05.2007 00:30
Pardubice

Pardubice - Chrudimské Regionální muzeum by mělo dostat nový depozitář. Za zhruba 67 milionů korun jej chce postavit zřizovatel muzea - Pardubický kraj. Nezbytnou podmínkou výstavby je však získání dotace z  evropských fondů na využití zrušených průmyslových areálů. Krajští radní již vybrali architektonickou studii stavby, o jejím umístění však ještě není definitivně rozhodnuto, řekl ČTK krajský radní pro sociální péči, neziskový sektor a cestovní ruch Miloslav Macela.
    "Depozitář by měl stát na místě nynější Léčebny dlouhodobě nemocných, je to jediný vhodný objekt, který můžeme k  tomuto účelu využít. Budeme ale hledat i jiné možnosti, budova léčebny je sice ve špatném technickém stavu, ale z architektonického hlediska není zlá a stojí na pěkném místě," uvedl Macela.
    Nyní má muzeum své sbírky přímo ve své secesní budově. To by se však mělo změnit. "Máme zájem na tom, aby se prostory muzea více využívaly pro veřejnost a rozšířily se přístupné expozice," řekl Macela. Vedení kraje schválilo pro výstavbu nového depozitáře návrh pražského architektonického ateliéru Projektil architekti. Moderní koncepce budovy připomíná starou truhlu jak tvarem, tak použitým materiálem.
    Podle Macely lze vítěznou studii použít i v jiné lokalitě, vzdálenost od muzea není klíčová. Podmínkou však je, aby se depozitář nestavěl na "zelené louce". "Jediná cesta k evropským penězům vede přes projekty na využití bývalých průmyslových, vojenských a dalších areálů, takzvaných brownfields," řekl radní. Kraj již v  minulosti uvažoval o tom, že by k muzejním účelům využil část zrušené sladovny v  Chrudimi, nedohodl se však s jejími současnými majiteli.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Ano, jde o
Lukáš Beran
29.05.07 11:59
zobrazit všechny komentáře