Chrám bude opravovat firma, se kterou má Kolín již zkušenosti

Zdroj
Jaroslav Beneš
Vložil
ČTK
29.10.2017 12:45
Kolín - Výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce kolínského chrámu svatého Bartoloměje a jeho okolí vyhrála firma BFK service, která již několik rekonstrukcí a staveb v Kolíně dělala. Vyhrát výběrové řízení jí pomohlo konsorcium s firmou Gema Art, která se specializuje na záchranu a obnovu památek. ČTK to řekl kolínský místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).


Vítězná nabídka činila téměř 60 milionů korun včetně DPH, projekt počítal s částkou kolem 90 milionů. Reálnost vítězné nabídky potvrdila nabídka firmy, která skončila na druhém místě a byla jen o jeden milion dražší. Město získalo na rekonstrukci dotaci, která pokryje 90 procent nákladů.

Vedení Kolína se již dříve nechalo slyšet, že chrám sv. Bartoloměje musí opravovat firma, která má s opravou památek zkušenosti. Zároveň bude Kolín dbát na to, aby na práce dohlíželi památkáři. Podmínky veřejné zakázky byly nastavené tak, že se stavební firma musela spojit s firmou památkářskou. "Vítězná firma rozhodně kvalifikační předpoklady doložila," řekl Kašpar.

Firma BFK v Kolíně rekonstruovala například nemocniční svobodárnu nebo faru naproti sv. Bartoloměji. Stavěla také tenisový areál V Jezerkách, parkoviště, rekonstruovala kanalizační stoky nebo upravovala oddělení onkologie v nemocnici. Památkářská firma Gema Art v této oblasti působí od roku 1990. Hlavní náplní práce firmy jsou restaurátorské a kompletní stavební práce na památkově chráněných objektech, je držitelem licence ministerstva kultury. Firma rekonstruovala například rotundu svatého Václava v Praze, obnovovala areál zámku Svijany nebo komplex klášterů v Českém Krumlově.

Zatím není jasné, jestli začnou práce ještě do konce roku nebo až na jaře. Město musí před podpisem smlouvy s vítěznou firmou počkat na uplynutí doby, ve které mohou účastníci řízení podat stížnost, a na kontrolu tendru Centrem regionálního rozvoje. První etapa má zabrat více než 1,5 roku. Druhá etapa, ve které se bude dokončovat kostnice, v jejímž rámci se budou restaurovat kosti, bude o rok delší.

Město nechá kolem chrámu vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. Zásadní podle Kašpara je, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Do opravené budovy staré školy bude umístěna replika třídy z 18. století.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině 13. století, ze kterého se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve 14. století Petr Parléř postavil nový, vysoký, katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články