Chátrající kostel v Prysku se stal důstojnou památkou

Zdroj
Miroslav Lubas
Vložil
ČTK
07.06.2009 13:40
Karlovy Vary

Prysk (Českolipsko) - Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Prysku na Českolipsku se během uplynulých sedmi let změnil k nepoznání. Z chátrající budovy se stala důstojné památka, kde letos na podzim zazní koncert prestižního festivalu vážné hudby Lípa Musica. Vystoupí při něm Schola Gregoriana Pragensis. ČTK to dnes řekl Radek Timoftej ze sdružení na záchranu kostela.
    "Kostel patří římskokatolické církvi a při jeho rekonstrukci spolupracujeme se správcem farnosti Marcelem Hrubým a s obcí. Příspěvky dostáváme od sponzorů, od státu, z  grantů a z různých fondů. Pomáhají nám i němečtí rodáci z Prysku a jejich potomci," dodal Timoftej.
    Od roku 2002 se podařilo opravit střechu kostela, vlhnoucí budova se odvodnila a provzdušnila. Kostel má novou fasádu, okapy, vnitřní výmalby a elektroinstalaci. Kolem kostela vyrostla zeď, díky které přestala dovnitř pronikat voda ze svahu. Opravily se původní varhany, poškozené sochy a odborníci obnovili boční oltář. V kostele se nachází také bezpečnostní zařízení proti zlodějům, napojené na policii.
    "Záchrana kostela stála již mnoho milionů korun. Přispěly k ní i dobročinné koncerty. Poslední z nich byl v sobotu a v noci na dnešek. Při Čedič festu zahrálo devět skupin za symbolické honoráře a kapela Scream of the lambs nám věnovala 1000 korun. Hudební festival jsme pořádali se skupinou Tahem zapni a s obecním úřadem. Přišlo asi 150 posluchačů a do kasičky nám dali přes 3000 korun," konstatoval Timoftej.
    Výtěžek z Čedič festu skončí ve sbírce na opravu hodin na věži kostela. Sdružení na ni potřebuje asi 150.000 korun a Timoftej věří, že peníze sežene během jednoho roku.
    Kostel v Prysku vznikl ve své současné podobě v letech 1718 až 1721 podle projektu slavného italského architekta Petra Paula Colombaniho. V Česku i v Evropě se kostel řadí mezi ojedinělé stavby. Loď kostela a věž jsou totiž oddělené. Leží mezi nimi hřbitov.
0 komentářů
přidat komentář

Související články