ČEZ Aréna oslaví 20. narozeniny, přitom to je dítě náhody

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
21.11.2006 21:50
Ostrava

Ostrava - Ostravská ČEZ Aréna letos slaví 20. narozeniny. Hala, která je dnes druhou nejmodernější a třetí největší v České republice, přitom nemusela vůbec stát. Vznikla totiž jen jako náhrada za zbourané domy a kulturní zařízení v Ostravě-Vítkovicích, řekl ČTK Miroslav Beinhauer z  programového týmu.

    "V Ostravě se kvůli stavbě Místecké ulice zbourala řada budov. Mezi nimi byly i menší kulturní domy. Zanikla i nějaká sportoviště. Jen proto se tehdy rozhodlo o vybudování jedné velké haly, která tyto ztráty nahradí," vysvětlil.
    Stavba začala v roce 1978 a dokončena byla o osm let později. Už v roce 1985 se ale v hale konala první akce. "Byla to hudební přehlídka Sovětská píseň. Vedení strany si přálo, aby byla právě tady. Soutěž byla ještě na staveništi. Polovinu haly museli přikrýt obrovskou plachtou," poznamenal.
    První oficiální akcí pak o rok později byly mezinárodní závody ve sportovní gymnastice Vítkovická kladina. Budova dostala název Hala kultury a sportu. Ten ale vydržel jen krátce a po několika měsících to už byl Palác kultury a sportu. V roce 2004 byla hala opravena a modernizována za téměř 500 milionů korun. S rekonstrukcí přišla další změna názvu. Sídlu hokejistů Vítkovic se začalo říkat ČEZ Aréna.
    V hale Beinhauer pracuje stejně dlouho, jako stojí. Pamatuje si tak každou významnější sportovní či kulturní událost. "Ze sportovních akcí bylo nejvýznamnější určitě mistrovství světa v  ledním hokeji v roce 2004," řekl. Dodal, že v Ostravě se tehdy hrály dvě základní skupiny. Do města dorazily například týmy USA, Ruska či Finska. Celkem hokej v moravskoslezské metropoli vidělo 130.000 lidí.
    Budova ale nedává prostor jen hokeji. Své síly se v ní už změřili i nejlepší tenisté světa. Ledová plocha se pravidelně mění v motokrosovou dráhu či arénu ke krocení koní.
    Z největších kulturních akcí Beinhauer jmenoval například letošní koncert hardrockové legendy Deep Purple. V hale ale zpíval i Sting či Joe Cocker.
    I vyvrcholení letošních oslav 20. narozenin, kterým bude 28. listopadu velkolepě pojatá opera Aida, považuje za významnou akci. Tento projekt měl letos světovou premiéru v Mexiku a nyní je tým na turné v Evropě. Jde o  monumentální výpravu s ohňovými efekty.
0 komentářů
přidat komentář