Čeští klienti nemají zájem o dřevostavby

Vložil
ČTK
21.02.2007 00:05
Ostrava

Ostrava - Zájem o nízkoenergetické dřevostavby je v českém stavebnictví ve srovnání s Evropou stále nízký, řekli dnes ČTK zástupci Moravskoslezského dřevařského klastru. Zatímco ve Skotsku se postaví ročně polovina domů na bázi dřeva, u nás je to pouhé jedno procento dřevostaveb v  rámci celé bytové výstavby, dodal prezident klastru Jiří Pohloudek. Nezájem klientů pramení hlavně z předsudků o dřevu jako stavebním materiálu, vyplývá z  ankety České komory architektů.

    Architektonicko-konstrukční soutěž Dřevěný dům 2006 ovšem ukázala, že o dřevostavby mají rekordní zájem čeští architekti. V prvním ročníku soutěžilo 136 návrhů převážně mladých architektů do 35 let, což představuje největší počet soutěžících za posledních 20 let, uvedl Pohloudek. Ceny získalo 11 návrhů dřevostaveb v kategorii rodinný dům a osm bytových domů, které architekti navrhovali pro konkrétní lokality. V Kutné Hoře a České Třebové se vítězné návrhy zrealizují, pokud města seženou finanční prostředky, upřesnil Pohloudek.
    Cílem soutěže je podpořit mladé architekty a ukázat, jak si představují nízkoenergetické bydlení třetího tisíciletí. "Zároveň chceme ukázat veřejnosti, že umíme postavit nízkoenergetické domy z materiálu, který je surovinou našich předků," řekl novinářům prezident Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů Ivo Klimša. Výstava vítězných návrhů putuje tento týden z Ostravy do Jihlavy, po prezentaci ve všech krajským městech bude vyhlášen druhý ročník soutěže.
    Podle Klimši mají dřevostavby nižší spotřebu energií i nižší náročnost při průmyslovém zpracování, proto jsou vhodným stavebním řešením pro energeticky úsporné bydlení. Právě snížení spotřeby energií je hlavním cílem energetického programu Evropské unie, který výrazně ovlivní situaci v České republice. Do roku 2020 by se mělo uspořit 27 procent energie v bytovém sektoru a až 30 procent v budovách veřejné správy.
    "Naší vizí je do pěti let vybudovat v regionu růstový dřevozpracující sektor, který bude významným dodavatelem a exportérem dřevostaveb a inovačních komponentů pro dřevěné konstrukce a domy," prozradil plány klastru Pohloudek.
    Moravskoslezský dřevařský klastr vznikl v roce 2005 jako občanské sdružení 27 lesnických a dřevozpracujících firem v kraji. Jejich roční obrat přesahuje 17 miliard korun a zaměstnávají přes 4000 lidí. Cílem sdružení je podpořit využívání dřeva jako obnovitelného zdroje, zároveň rozvíjet vědecký výzkum ve spolupráci se stavební fakultou ostravské univerzity. Společně s Nadací dřevo pro život se podílí na výukovém programu pro základní školy. "Chceme vysvětlit dětem, proč je důležité vybrat si dřevěnou hračku místo plastové, aby si uvědomily význam dřeva," řekl ČTK předseda správní rady nadace Tomáš Pařík.
0 komentářů
přidat komentář