Český Krumlov žaluje kvůli mostu rozhodnutí ministra kultury

Vložil
ČTK
24.11.2006 21:40
Praha

České Budějovice/Praha - Spor mezi památkáři, ministerstvem kultury a vedením města kvůli kamennému mostu přes říčku Polečnici v Českém Krumlově bude řešit soud. Stavbu ministerstvo prohlásilo za kulturní památku, a tím podle města u mostu znemožnilo protipovodňová opatření. Podle dnešního vydání Mladé fronty Dnes proto radnice podala žalobu na ministra kultury.

     "Žalované je rozhodnutí ministra, nikoli ministr," řekla dnes ČTK Petra Ulbrichová z odboru památkové péče ministerstva. Podání žaloby ke správnímu soudu je podle ní standardní postup při prohlašování objektů za kulturní památky.
    Most u Chvalšinské ulice ročně způsobí ve městě několik povodní. Má totiž uprostřed pilíř, který údajně omezuje průtok vody. Jen letos se Polečnice vylila ze svých břehů u sportovního tenisového centra dvakrát. I v roce 2002 dostal Krumlov největší zásah vody ne z Vltavy, ale z Polečnice.
    "Na městský soud v Praze jsme podali správní žalobu na ministra kultury Martina Štěpánka, který zamítl rozklad města proti rozhodnutí o zapsání mostu do seznamu chráněných památek," řekl listu českokrumlovský radní Milan Marko.
    V první instanci o prohlášení věci za kulturní památku rozhoduje ministerstvo kultury. Pokud se účastník řízení odvolá, rozhoduje ministr, protože jeho úřad již nad sebou nemá žádný vyšší orgán státní správy. Aby nerozhodoval sám, má k dispozici doporučení rozkladové komise. Most v Krumlově ministerstvo prohlásilo za památku, město se odvolalo a v druhé instanci rozhodl ministr. Tím se vyčerpaly řádné opravné prostředky a k mimořádným patří žaloba ke správnímu soudu, kde se dá žalovat rozhodnutí stejným způsobem, jako se to prvoinstanční napadlo odvoláním, uvedla Ulbrichová.
    Městští zastupitelé tvrdí, že historická hodnota mostu není významná, protože byl několikrát necitlivě opravován. Proto tuto památku zpochybňují a považují za zbytečnou překážku stavby protipovodňových opatření, dodala místostarostka Dana Kuchtová.
    "Ani Povodí Vltavy, které se k řízení vyjadřovalo, ani město Český Krumlov nikdy neuvedlo, jaká protipovodňová opatření se tam chystají," připomněla ale Ulbrichová.
    Podle památkářů je most z roku 1768 cenný tím, že je posledním z řady na staré cestě do Kájova. Projekt na protipovodňová opatření na říčce Polečnici za 80 milionů korun nechalo zpracovat Povodí Vltavy, dokonce už mělo přislíbené peníze na jeho realizaci. V případě, že most zůstane v seznamu kulturních památek, bude se muset projekt přepsat. Pro velkou vodu by musel být vybudován podzemní tunel.
0 komentářů
přidat komentář

Související články