Český Krumlov si připomíná 15. výročí zápisu do seznamu UNESCO

Zdroj
Alena Binterová
Vložil
ČTK
10.06.2007 17:05
Český Krumlov

Český Krumlov - Českokrumlovská radnice spolu se správou zámku letos řadou programů oslaví 15. výročí zápisu města do seznamu světového dědictví UNESCO. Všechny významné akce, které se zde budou od června konat, toto jubileum připomenou, řekla ČTK místostarostka Jitka Zikmundová. Město oživí koncerty, výstavy, setkání odborníků i unikátní zimní barokní noc.
    Do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) bylo historické centrum města zapsáno 4. prosince 1992. V témže roce se na seznam dostala Praha a Telč, pak přibyla další místa a města, takže teď je jich v Česku celkem 12. "V turistickém ruchu UNESCO funguje, je to dobrá marketingová značka," shrnula místostarostka, podle níž zápis přinesl jasnou výhodu propagace, protože Krumlov se stal na mapě Evropy výjimečným místem.
    Spolu se státním hradem a zámkem, Českokrumlovským rozvojovým fondem a dalšími partnery chystá radnice řadu akcí pro odborníky i  veřejnost. Aktualizovaný a doplňovaný program je na stránkách www.ckrumlov.cz/unesco.
    "Je to tak významné výročí, že je chceme připomínat po celý rok," dodala Zikmundová. Krumlov přitom bude spolupracovat jak s českými partnery v UNESCO, tak i se zahraničními kolegy. "Chystá se prezentace chorvatského Dubrovníku a krumlovští zastupitelé by se měli vypravit do italského San Gimignana. Pokračují rovněž přátelské kontakty s estonským Kuressaare, které se uchází o nominaci do seznamu světového dědictví," upřesnila mluvčí radnice Jana Zuziaková.
    Prestižní hudební festivaly, které se během léta v Krumlově tradičně odehrávají, tomuto jubileu věnují některé koncerty. Například v rámci Festivalu komorní hudby to bude 5. července koncert nazvaný Josef Suk a jeho přátelé.
    Do programu se zapojí muzea a galerie. Regionální muzeum i Muzeum stavebních dějin a řemesel připravují od podzimu do prosince mimořádné prohlídky. Egon Schiele Art Centrum plánuje mezinárodní sympozium Krumlov 100 let po Schielem a výstavu k 15. výročí UNESCO v ČR i v Krumlově.
    V listopadu se v tomto městě sejdou členové valné hromady Sdružení České dědictví UNESCO. "Vyvrcholením setkání bude barokní noc, kdy jednáme o možnosti barokně osvětlit celé město a nabídnout tuto podívanou všem obyvatelům i návštěvníkům," dodala Zikmundová. Budou se konat také mimořádné prohlídky historického jádra a zámeckého areálu s odborným výkladem.
    Program vyvrcholí 4. prosince, v  den zápisu Krumlova do seznamu UNESCO. "Pojali jsme to jako den pro mladé lidi, v základních a středních školách nyní toto téma literárně i výtvarně zpracovávají," uvedla místostarostka. Ve finále oslav budou vyhlášeny výsledky soutěže pro děti a studenty UNESCO dětem a v Jízdárně se uskuteční mezinárodní koncert Základní umělecké školy Český Krumlov nazvaný Děti pro UNESCO.
0 komentářů
přidat komentář

Související články