Českobudějovičtí radní galerii po protestech nezruší

Vložil
ČTK
27.01.2010 23:00
České Budějovice

České Budějovice - Českobudějovičtí radní dnes rozhodli, že provoz Galerie moderního umění bude v roce 2010 zachován. Po zrušení společnosti Městské kulturní domy bude od února fungovat pod hlavičkou města. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová (ODS). Radní pošlou do zastupitelstva návrh na její financování. Všech devět dohodnutých výstav převážně zahraničních výtvarníků by se mělo letos uskutečnit.
    Proti možnému zrušení galerie se zvedla vlna protestů, pod petice se za deset dnů podepsalo na 2000 lidí z  různých koutů země.
    "Nikdy jsme neřekli, že chceme galerii zrušit, ale chtěli jsme si udělat jasno v jejím financování," tvrdil dnes radní Martin Kuba (ODS). Mediální přestřelka byla podle něj zbytečná, vznikla na základě toho, že k 1. únoru končí akciová společnost Městské kulturní domy, jež mimo jiné provozovala i galerii.
    Po jednání předcházející rady města ale náměstek primátora Rudolf Vodička (KDU-ČSL) novinářům řekl, že provozní náklady 1,1 milionu korun jsou podle radních neúnosné, činnost galerie je třeba co nejrychleji ukončit. Už při sestavování rozpočtu se radní netajili, že je ekonomická krize donutí některé nemovitosti prodat kvůli financování evropských projektů. Právě proto poslali do likvidace akciovou společnost Městské kulturní domy.
    Radní podle náměstka Vodičky dnes diskutovali i o zaměření galerie v budoucích letech. O tom by, nejen podle náměstkyně Popelové, měla rozhodnout debata odborníků.
    Podle kurátora galerie Michala Škody se o koncepci galerie a její další existenci mělo rozhodovat v době, kdy se vědělo, že bude zrušena a.s., protože výstavy se domlouvají rok a půl dopředu. Na koncepci jsou také vázány granty. "Je třeba si uvědomit, že galerie má určité postavení právě díky koncepci, která se budovala 12 let," řekl ČTK s tím, že pokud radní změní koncepci galerie, je to stejné jakoby se usnesli na jejím zrušení. "Ministerstvo kultury nebude dotovat nekvalitní podnik a já bych nebyl schopen v takové galerii dál fungovat," uvedl.
    Lidé kolem Domu umění míní, že za snahami o zrušení galerie stojí radní Jaromír Procházka (SNK ED), který v něm provozuje komerční a aukční galerii. Kritiku dnes odmítl s tím, že jako radní je odpovědný za finance. V cizině se podle něj takové galerie nefinancují z městských peněz.
    Podle ředitelky společnosti Městské kulturní domy Jany Sýkorové měla společnost roční obrat osm milionů korun a město ji nedotovalo ani korunou. Na provoz galerie dokázala vydělat z nájemného, ale také sehnat granty. Dva roky byla společnost v zisku a třeba do oprav kulturního domu Slávie investovala 23 milionů korun.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Nechápu
up
28.01.10 12:13
DU
Michal
28.01.10 03:22
Dům umění
Markéta Pražanová
01.02.10 11:37
zobrazit všechny komentáře

Související články