Česko má na památkách NPÚ vnitřní dluh 60 miliard

Vložil
ČTK
21.06.2011 23:15
Praha

Zámek Kuks
Praha - Česko má na památkách ve správě Národního památkového ústavu vnitřní dluh 60 miliard korun. Na dnešním Žofínském fóru to uvedl ministr kultury Jiří Besser. Jde o peníze, které by byly potřeba na opravu památek, soustavně v minulých několika desetiletích zanedbávaných. Pro resort se pokusí získat další finanční prostředky tak, že oddělí účet kultury od účtu cestovního ruchu. Tím by mělo být více zřejmé, jaký význam mají kulturní památky pro české hospodářství, a podle Bessera to umožní přidělit do resortu více peněz z  veřejných rozpočtů.
     "Vnitřní dluh není otázkou posledních let. Nasbíral se především v období před rokem 1989," uvedl Besser. Mnoho památek v minulém režimu chátralo a trpělo tím, že byly využívány k jiným účelům. To, že na odstranění havarijního stavu památek by bylo potřeba ročně po dobu deseti let pěti až šesti miliard korun, uváděli experti už před více než pěti lety. Dluh se navíc rok od roku zvyšuje, protože stát na památkách šetří. V letošním roce počítá rozpočet ministerstva kultury na záchranu a obnovu kulturních památek s  částkou asi 690 milionů korun.
     Primárním cílem ministerstva kultury bude financování památek ve správě státu. "Nedovedu si představit, že bychom k našemu vnitřnímu dluhu na státním majetku měli jako stát kompenzovat majitelům soukromých památek investice do jejich majetku", uvedl Besser. S takzvanými kompenzacemi pro majitele kulturních památek se podle něj v novém památkovém zákoně nepočítá a stát majitele nemůže podporovat nad rámec již běžících programů, které ministerstvo kultury spravuje.
     K největším prioritám v  rámci obnovy kulturního dědictví patří podle Bessera rekonstrukce zámku Kuks, opravy zámku v Plasích a oprava 16 památek v Litomyšli, které se v současnosti realizují. Na druhou stranu byly různé projekty kvůli nedostatku financí ukončeny, například otevření technického muzea v Brně.
     V Česku je aktuálně přes 40.000 památek, z toho 271 národních kulturních památek a 12 památek UNESCO. V rámci památkově chráněných území stát pečuje o 113 rezervací a 483 památkových zón.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Hnidopich na nesprávném místě
Milan Jančo
24.06.11 08:07
zamena detailu
Jan Sommer
24.06.11 04:55
zobrazit všechny komentáře