České sklo hraje v Nizozemsku

Vložil
ČTK
29.04.2009 16:10
Praha

Praha - Osm tun českého skla tvoří základ hudebního nástroje, který zdobí nově vznikající obytnou zónu nizozemského města Utrecht. Monumentální umělecké dílo Skleněná věž, jehož autorem je nizozemský sklářský umělec Bernard Heesen, vzniklo z kovu a skleněných koulí vyrobených sklárnou Ajeto v Lindavě. ČTK to dnes sdělil mluvčí projektu Dalibor Kotek.
    Jde o  údajně největší hudební nástroj na světě. Věž tvoří 800 dekorativních skleněných koulí o průměru 40 až 50 centimetrů v různých odstínech modré kobaltové barvy. Dalších více než 100 skleněných zvonů bylo vyrobeno z olovnatého křišťálu.
    Skleněné koule vyráběli čeští umělečtí skláři v Lindavě zhruba půl roku. Skleněné zvony vznikly ve sklárně Royal Leerdam Glass v nizozemském Leerdamu.
    Koule se lepily speciálním lepidlem do nerezového kování. Do konstrukce věže byly osazeny z jeřábů a vysokozdvižných plošin. Jedna koule váží zhruba deset kilogramů, a kovová konstrukce tak nese asi 8000 kilogramů českého skla.
    Věž podle tvůrců není jen vizuálním, ale i unikátním hudebním uměleckým dílem. Tvrdí, že jde o největší hudební nástroj na světě. Věž je osazena více než stovkou křišťálových zvonů různých velikostí a různých tónin, které vytvářejí klasickou klaviaturu. Pianista sedí přímo pod věží a z koncertního piána je jeho kompozice přenášena složitou počítačovou a mechanickou soustavou přímo na věž.
    Projekt byl připravován od roku 2006. Jeho realizaci předcházely četné zátěžové zkoušky, testy použitých materiálů, vývoj klávesnice a hudební mechaniky.
    Sklárna Ajeto se specializuje na malosériovou výrobu komplikovaných a exkluzivních děl z ručně foukaného skla. Uměleckým ředitelem firmy je renomovaný designér a architekt Bořek Šípek. Roční obrat firmy s 55 zaměstnanci se pohybuje kolem 45 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář