České dráhy zahájí opravu železničního nádraží v Poděbradech

Zdroj
Lucie Zikmundová
Vložil
ČTK
13.11.2011 16:45
Foto: fotohistorie.cz
Poděbrady (Nymbursko) - Budova železničního nádraží v Poděbradech na Nymbursku, která byla letos prohlášena kulturní památkou, se po letech chátrání dočká opravy. České dráhy (ČD) rekonstrukci zahájí v nejbližší době, původně měla začít až v roce 2013, sdělil ČTK starosta města Ladislav Langr (Volba pro Poděbrady). Renovace přijde na asi 45 milionů korun.

    Unikátní budova poděbradského nádraží, která má tvar parní lokomotivy, bývala dříve považována dokonce za nejkrásnější nádraží v České republice. Ve funkcionalistickém stylu ji vyprojektoval architekt Vojtěch Krch a do provozu byla uvedena v roce 1932.
    Dnes je budova nádraží lázeňského města ve velmi špatném stavu. "Polovina vstupních a výstupních dveří je svázaná řetězem protože nejdou zavírat, do budovy zatéká, opadává omítka a je tam rozbitá dlažba," popsal situaci Langr.
    Když bylo nádraží letos prohlášeno 24. památkou v Poděbradech, zahájil starosta intenzivní jednání s Českými drahami o rekonstrukci. "ČD nám vyšly vstříc a březnovým rozhodnutím představenstva změnily své plány na rekonstrukci nádraží, která měla proběhnout někdy v letech 2013 až 2014 a Poděbrady byly předřazeny," doplnil Langr.
    Paradoxně se však celá rekonstrukce zdržela právě kvůli památkově chráněné budově. Zahájení rekonstrukce se podle starosty odkládalo kvůli památkářům, kteří měli řadu požadavků.
    Město zatím společně s ČD vyčistilo nejbližší okolí, dodalo k nádraží nové stojany na bicykly a v příštím roce plánuje vylepšit i plochu před nádražím. Současně nechalo ve stylu street art vymalovat nádražní podchod s tematikou Poděbrad a opravit osvětlení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články