České dráhy se snaží prodat nádraží na pražském Vyšehradě

Vložil
ČTK
10.05.2007 07:30
Praha

Praha - České dráhy se snaží prodat historickou budovu nádraží v  Praze na Vyšehradě. Zájemci se do výběrového řízení mohou přihlásit do konce května. Nového majitele budou dráhy znát pravděpodobně na přelomu srpna a září, informoval dnes ČTK mluvčí drah Ondřej Kubala.
    České dráhy neuvedly, kolik peněz by jim měl prodej chátrající budovy přinést. "Prodejní cenu chceme vysoutěžit, proto nezveřejňujeme žádné odhady," uvedl Kubala. Občanské sdružení Přátelé Starého Podskalí ale tvrdí, že ve výběrovém řízení figuruje částka 40 milionů korun. Společnost také nezveřejnila kriteria, která budou při výběru nového majitele posuzována. Zájemci si je ovšem mohou koupit. Dráhy si nekladou žádné podmínky, které by omezovaly využití budovy. Budoucí majitel by měl ale podle mluvčího počítat s tím, že jde o kulturní památku.
    K prodeji budovy má výhrady jednatel společnosti Nádraží Ivan Mečl. "Je to hodně divné, protože když jsme my měli zájem o koupi, tak to nešlo," řekl dnes ČTK. Myslí si, že by v tomto případě mohlo jít i o korupci. Společnost si secesní dům od Českých drah pronajala v roce 2000. Chtěla tam vybudovat moderní kulturní centrum. O rok později se ale bývalá státní firma v důsledku transformace rozdělila na akciovou společnost České dráhy a státní podnik Správa železniční dopravní cesty. Nájemci se s nástupnickými organizacemi nepodařilo dohodnout na nové smlouvě. Společnost podle Mečla vynaložila na přípravu rekonstrukce miliony korun. U Obvodního soudu pro Prahu 1 se soudí o náhradu škody.
    Nakládání s památkou kritizuje také občanské sdružení Přátelé Starého Podskalí. "České dráhy nechaly objekt zchátrat až na pokraj zkázy. Nevyjasněné vlastnické vztahy nejsou omluvou pro současný žalostný stav budovy," uvedla předsedkyně sdružení Eliška Valdová. O objekt usilovala i druhá městská část, která drahám navrhovala bezúplatný převod. "Osud nemovitosti nám není lhostejný," řekla dnes ČTK starostka Prahy 2 Jana Černochová. "Máme obavy, aby se v budově nepodnikalo v  rozporu s územním plánem, aby tam nevzniklo třeba kasino." Podle starostky ale dráhy slíbily, že ve výběrovém řízení na to budou brát zřetel. Městská část chtěla podle sdružení v domě vybudovat kulturní a společenské centrum.
    Pro historickou budovu hledaly dráhy nájemce od začátku 90. let. Vlaky na vyšehradském nádraží na trati mezi Prahou a Plzní nezastavují už od 60. let. V rozsáhlé nádražní budově si ČD chtějí ponechat pouze prostory nezbytně nutné k  řízení železniční dopravy a zbytek prodat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články