České Budějovice chtějí otevřít Hardtmuthovu vilu veřejnosti

Vložil
ČTK
07. 03. 2017 17:05


České Budějovice - České Budějovice usilují o to, aby se novobarokní vila vnuka zakladatele společnosti Koh-i-noor trvale otevřela pro veřejnost. Iniciovala to městská památková komise. Hardtmuthova vila patří Jihočeskému kraji a v objektu sídlí dům dětí a mládeže. Město proto hledá řešení, kam by se případně tato organizace mohla přestěhovat. ČTK to dnes řekl náměstek českobudějovického primátora František Konečný (ANO).


"Samozřejmě bude záležet na vůli Jihočeského kraje. Pokud by řekl ano, musí se řešit nový objekt pro dům dětí a mládeže. A nedovedu si představit nic jiného, než že by se vystavil nový moderní dům dětí a mládeže," řekl Konečný.

Hardtmuthova vila by se podle náměstka mohla stát navštěvovanou turistickou atrakcí, jako tomu je v případě podobných objektů v jiných velkých českých městech. Konečný uvedl, že České Budějovice žádnou otevřenou památku tohoto druhu nemají.

Jihočeský kraj zatím budoucnost Hardtmuthovy vily neřešil. "Ale pokud jde o můj osobní názor, tak já jsem té myšlence, se kterou přicházejí České Budějovice, nakloněn," řekl ČTK jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Rovněž podle něj se však musí kraj ve spolupráci s městem zabývat nejprve otázkou dalšího působení domu dětí a mládeže. "Je potřeba najít objekt, který by byl vyhovující. O tom by však měli rozhodovat i zástupci domu dětí a mládeže a rodiče dětí, kteří tuto organizaci navštěvují," uvedl Zimola.

Hardtmuthovu vilu postavila v roce 1911 firma Johanna Stepana. Manželé Anna a Franz Hardtmuthovi ji nechali vybudovat v těsné blízkosti tužkárny jejich firmy Koh-i-noor a bydleli v ní až do přelomu 40. a 50. let. Dům dětí a mládeže ve vile, která je zapsána v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR, sídlí od roku 1979.
0 komentářů
přidat komentář