Česká Skalice připravuje rekonstrukci Muzea Boženy Němcové

Vložil
ČTK
05.07.2011 16:55
zdroj: cs.wikipedia.org - autor Kozuch
Česká Skalice (Náchodsko) - Česká Skalice na Náchodsku připravuje rekonstrukci areálu Muzea Boženy Němcové. Město již nechalo zpracovat architektonickou studii a bude se snažit získat na opravy za několik desítek milionů korun dotaci. Dnes v muzeu začala výstava architektonických návrhů studentů Technické univerzity Liberec, radnicí zpracovaná studie bude k vidění na podzim. ČTK to řekl ředitel muzea Milan Horký.

    "Město má zájem opravit celý muzejní areál, čeká se na vyhlášení takzvaných norských grantů, ve kterých by město chtělo získat dotaci," řekl Horký. Celý projekt nazvaný Kulturní a historické centrum Boženy Němcové by měl přinést novou expozici, výstavní sály či nové muzejní depozitáře. "Chceme vybudovat také nové zázemí pro návštěvníky," řekl Horký.
    Muzeum od dnešního dne vystavuje architektonické studie diplomantů Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec Bohuslava Strejce a Miroslava Němečka, kteří měli podle zadání do historického areálu včlenit novou budovu centra moderní literatury. Výstava bude otevřena do 7. srpna. "Oni své studie vypracovali jako diplomové práce, je to zajímavý pohled na možnou úpravu muzea. Studii, podle které se muzeum bude opravovat, vystavíme až v září při příležitosti tradičních Jiřinkových slavností," řekl Horký.
    Muzeum Boženy Němcové sídlí v maloskalickém muzejním areálu, který tvoří bývalý hostinec, klášter voršilek a zbytky středověké tvrze. Hlavní expozice je věnována životu a dílu spisovatelky Boženy Němcové. V knize Babička, která vyšla v roce 1855, zachytila život v nedalekých Ratibořicích. Zámek a celý areál Babiččina údolí patří k vyhledávaným turistickým cílům na východě Čech. Kromě Muzea Boženy Němcové sídlí v areálu také Muzeum textilu.
0 komentářů
přidat komentář