Češi začínají kupovat domy v bavorském pohraničí

Vložil
ČTK
29.05.2007 11:35
Plzeň

Plzeň - Majiteli nemovitostí v Německu, především v Bavorsku, se čím dál častěji stávají Češi. Němci své domy nabízejí v ČR prostřednictvím českých realitních kanceláří. V Německu se jim totiž nedaří najít kupce. Češi kupují rodinné domy i nemovitosti k podnikání. Píše to Mladá fronta Dnes v  regionální příloze.
    "Penzion jsme si koupili před třemi roky. Pracujeme v něm spolu s manželkou. Koupili jsme i rodinný dům. Jsme tu spokojeni a zatím se nehodláme vracet zpátky do Čech," řekl muž z Tábora, který těsně za hranicí v  Bavorsku podniká. Za souseda má také Čecha. Jméno nechce zveřejnit kvůli závisti. I proto jsme odešli sem, vysvětlil.
    "Začínáme s tím, je to naše první nemovitost v Německu. Ale trend bude pokračovat," řekl Pavel Pubec, majitel plzeňské realitní kanceláře. Nemovitosti v německém příhraničí už nejsou tak nedostupné jako dříve. Hotel na náměstí ve Waldmünchenu se 63 lůžky je na prodej za necelých 14 milionů korun. V Bodenmaisu na Šumavě je ke koupi starší hotel se 30 pokoji a bazénem za 3,7 milionu Kč. "V ČR se daří, lidé bohatnou. Předpokládáme, že nemovitost koupí česká klientela," dodal Pubec.
    Hned čtyři nemovitosti v Německu nabízí realitní kancelář Harvilla z Plzně. Na jeden dům už má velmi vážného zájemce.
    Němečtí podnikatelé těsně za hranicí mají potíže. Cestovnímu ruchu, který je živí, se příliš nedaří. "Velkou konkurencí jsou levné letecké zájezdy k moři," uvedla Simona Fink z informačního střediska v Regenu.
    "Během deseti let klesl v sousední Bavorské Železné Rudě počet obyvatel z 1500 pod 1000. Není tam práce. Lidé se stěhují pryč. Provozovny tam neprosperují a zavírají," potvrzuje starosta Železné Rudy na Klatovsku Michal Šnebergr. Důkazem je uzavřený plavecký bazén na hranici, na jehož znovuotevření přispěl i Plzeňský kraj. Po pár měsících však soukromý podnikatel areál kvůli nedostatku zákazníků zavřel.
    "V penzionu máme německé náklady, ale české ceny. Nebohatneme, ale uživíme se," řekl podnikatel z  Tábora. Ve svém penzionu těsně za hranicí si účtuje za noc ve dvoulůžkovém pokoji 390 korun.
0 komentářů
přidat komentář